Vége az ünnepeknek, mostantól áprilisig nincs megállás.
A kormányváltáshoz vezető út egy fontos lépésének tartják az általuk kezdeményezett népszavazást az ellenzéki pártok. A hat párt képviselője Márki-Zay Péterrel, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltjével tartott erről sajtótájékoztatót szerdán, a Nyugati téren.
Márki-Zay Péter azt kérte az emberektől, hogy a korrupció és a szegénység megakadályozása, valamint az egészség érdekében támogassák aláírásukkal népszavazási kezdeményezéseiket.
A politikus az egyik kérdést úgy foglalta össze: „egy kínai kommunista migránsegyetemmel szemben a magyar vidéki diákoknak szeretnénk megfizethető szállást Budapesten a tanulmányaik idejére”.
A másik, az álláskeresési járadék időtartamának meghosszabbításáról szóló népszavazási kérdésről azt mondta, igenis jár a koronavírus-járvány alatt állásukat vesztetteknek kilenc hónapig a támogatás a jelenlegi három hónap helyett, amely az egész EU-ban a legrövidebb.
Szerinte a két népszavazási kérdésnek önmagának túlmutató jelentősége van: a népszavazás átvezet a kormányváltáshoz, ahol az egységből többség lesz, és fel tudják szabadítani Magyarországot történelmének legkorruptabb kormánya alól.
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere kijelentette: az előválasztás és a népszavazási kezdeményezés is arról szól, amiről a kormányváltás, hogy Magyarországot egy olyan kabinet vezesse, amely nem uralkodik a népen, hanem szolgálja azt.
Erre szövetkezett a hat ellenzéki párt – húzta alá. Beszámolt arról is, hogy már csaknem 100 ezer aláírást gyűjtöttek az ellenzéki pártok a népszavazási kezdeményezésükhöz.
Dobrev Klára, az Európai Parlament alelnöke elmondta:
„Mi, DK-sok hiszünk a csapatmunkában, mi sem bizonyítja jobban ezt, mint az a példátlan munka, amit a népszavazás alatt végeztünk, legyen szél, hideg, hétköznap, vagy ünnep. Mi, DK-sok régóta tudjuk, hogy a siker kulcsa a szervezettség és a csapatmunka.
Az elmúlt hetekben ezt ismét megmutattuk, kint voltunk az ország minden pontján; ünnepek előtt, ünnepek között és ünnepek után, hétköznap és hétvégén, esőben, szélben és hidegben is.
Természetesen kint vagyunk most is, egészen addig, amíg össze nem gyűlik a 200 ezer aláírás. Mi ilyenek vagyunk, nem elégszünk meg a szavakkal és a beszéddel. Mi a tettekben és az alázatos munkában hiszünk, amit mindig, minden esetben el is szoktunk végezni – akkor is, amikor esetleg csendben vagyunk.
Sok DK-ssal beszéltem, mielőtt ide jöttem, nagyon bizakodóak voltak. Azt mondták, hogy az emberek értik és érzik, hogy egyre jobban közeledünk afelé, amiért a DK-t megalapítottuk: a Fidesz legyőzéséhez és az Orbán-rendszer lebontásához”
– fogalmazott Dobrev Klára.
A DK EP-képviselője szerint bár a legtöbb DK-s valószínűleg már az elsők között aláírta az egységes ellenzék népszavazási kezdeményezését, mégis mindenkit arra kér, hogy ha még nem írta alá, akkor minél hamarabb tegye meg.
„Álljunk meg egy percre, hogy együtt továbbmehessünk, írjuk alá az egységes ellenzék népszavazási kezdeményezését! Előválasztás, népszavazás, kormányváltás – ebben a sorrendben fogjuk lépésről-lépésre visszavenni a hazánkat a Fidesztől, hogy az ország újra rólunk, magyarokról szóljon.
Az utcákon kint lévő DK-s aktivistáknak ezúton is nagyon köszönöm azt az áldozatos munkát, amit végeznek, nélkülük soha nem lehetne szabad, demokratikus és európai Magyarország”
– jelentette ki Dobrev Klára.
Donáth Anna, a Momentum elnöke szerint Magyarország legégetőbb problémája a lakhatási és a megélhetési válság, a diákváros pedig a hallgatók lakhatási válságán segítene, míg az álláskeresési járadék folyósítási idejének meghosszabbítása a megélhetési válságot orvosolná. Úgy ítélte meg: a megoldás a kormány kezében van, de a kormányváltásig sem dőlünk hátra – fogalmazott.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke szerint „a mi ügyünk, a demokrácia ügye, az ország ügye” az előválasztás, a népszavazás és a kormányváltás. Hangsúlyozta: a diákvárosra igent, a magyar munkavállalók kiszolgáltatottságára, bérük alacsonyan tartására nemet kell mondani. Kijelentette, három éve ünnepelték a rabszolgatörvény elutasítását, amit azért nevezett ünnepnek, mert azóta az ellenzék – mint mondta – megbonthatatlanul együtt van.
Kanász-Nagy Máté, az LMP társelnöke is úgy látta, hogy az aláírásgyűjtés megalapozza a tavaszi kormányváltást. Elmondta, a szociális biztonság megteremtése, a létbiztonság javítása érdekében kezdeményezték a népszavazásokat. Mondjunk igent erre a népszavazásra! Mondjunk igent a kormányváltásra! Ezáltal igent mondunk a lakhatás biztonságára, a lét biztonságára – hangoztatta.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke azt mondta, az ellenzék a keleti diktatúrák helyett a nyugati jólét irányába mozdítaná el az országot. Jelezte, a hárommilliós tandíjat kérő keleti egyetem helyett a magyar fiatalok lakhatását választják, mert ez a magyar nemzeti érdek.
Szerinte az álnemzeti Fidesz elárulja a magyar fiatalok érdekeit, míg ha tavasszal az ellenzék alakíthat kormányt, bérlakásprogrammal, lakhatási támogatásokkal, kollégiumi férőhelyek bővítésével a szülőföldön való boldogulás lehetőségét biztosítanák minden magyarnak.
Kérdésre válaszolva Karácsony Gergely közölte, minden jogszabályi feltétel adott ahhoz, hogy időben befejezzék az aláírásgyűjtést és a szavazólapokon, a parlamenti választással egyidőben ott legyenek az ellenzéki népszavazási kérdések. Ha ez nem így lesz, az azért lesz, mert a Fidesz fél ezektől a kérdésektől és fél a magyar választópolgárok akaratától – mondta.
.