Nem hagyják magára a települést.
A hivatalába hétfőn beiktatott új román elnök, Nicușor Dan első vidéki útján a katasztrófa sújtotta székelyföldi Parajdra látogatott – írta meg az MTI.
A látogatást a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke kezdeményezte.
„Székelyföld nem marad egyedül!”
– írta Facebook-oldalán Kelemen Hunor.
Visszafordíthatatlan károk keletkezhettek
Az elnököt a Korond-patak vize által teljesen elöntött parajdi sóbánya igazgatósági épületében Bogdan Ivan gazdasági, digitalizációs, vállalkozásfejlesztési és turisztikai miniszter, Tánczos Barna pénzügyminiszter, Kelemen Hunor az RMDSZ elnöke, bányászati és vízügyi szakemberek, valamint a helyi hatóságok képviselői fogadták.
Nicușor Dant tájékoztatták a sókitermelésből és a sóbánya idegenforgalmából élő székelyföldi településen kialakult drámai helyzet részleteiről.
A román állam vizsgálatot indít
Az államfő a helyszínen nyilatkozva hangsúlyozta: a helyzet súlyossága nem tűr halasztást.
Ezért arra kérte a miniszterelnököt, hogy sürgősen küldje ki az ellenőrző testületet, amely megállapítja, milyen mulasztások vezettek a katasztrófához.
Azonnali intézkedéseket ígért a rövid távú kárenyhítésre,
ugyanakkor hosszabb távú megoldásokon is dolgoznak. A SalRom állami bányavállalat három hetet kapott arra, hogy egy úgynevezett bypassrendszerrel eltérítse azt a vízfolyást, amely jelenleg átjárja a talajt, bejutva ezzel a sóbányába.
Hetek múlva kezdhetik csak el kiszivattyúzni a vizet a parajdi sóbányából
Ezt követően – bizonyos határértékeken belül – nagy teljesítményű szivattyúkkal kezdődhet meg a víz eltávolítása. Azonban csak 3-4 hónapos vizsgálat dönti majd el, hogy
a bánya teljes egészében megmenthető-e, vagy csupán a felsőbb szintek
– ahol a turisztikai tevékenység is zajlott.
Több mint száz bányász vesztette el a munkahelyét
A legsúlyosabban érintettek közé jelenleg mintegy 130 bányász tartozik,
akik egyik napról a másikra veszítették el a munkahelyüket. Valamint számos, turizmusból élő helyi vállalkozó. Az elnök azt ígérte, hasonló állami támogatási formákat dolgoznak ki számukra, mint a pandémia idején. Legyen szó kompenzációról, szerződéses juttatásokról vagy célzott gazdasági segítségnyújtásról.
Hangsúlyozta, hogy a felelősöket fel kell kutatni, és amennyiben a hatóságok nem lépnek, a kormányellenőrzési szerv maga fogja feltárni az igazságot.
Nicușor Dan biztosította a helyieket: senkit nem hagynak magukra.
Sem az áldozatokat, sem azokat, akiknek megélhetése függ a bánya működésétől.
A parajdi sóbányát teljesen elárasztotta a víz
A Korond-patak május 27-én törte át a védőfóliát Parajdon, és elárasztotta az európai hírű sóbánya nagy részét: azóta mindenki a jövőtől retteg.
Beszámoltunk arról, hogy a kialakult katasztrófahelyzet, valamint a bányában és a látogatóközpontban keletkező, – esetleges –
visszafordíthatatlan károk a regionális foglalkoztatást is veszélybe sodorhatják.
A sóbánya ugyanis fontos turisztikai célpont mind a helyiek, mind a régióból érkezők számára. A Hargita megyei tanács és helyi erők folyamatosan dolgoznak a helyzet megoldásán.
A SalRom vezetősége korábban arról biztosította a helyieket, hogy folytatni kívánják a sóbányában a kitermelést és a turisztikai tevékenységet. Függetlenül attól, hogy
mekkora költsége lesz a helyreállítási munkálatoknak.