Bejelentették: A német kormány elkezdte a kitoloncolásokat

Katar segített megvalósítani az első kitoloncolásokat, és ez még csak a kezdet, a német kormány a tálibokkal is hajlandó együttműködni.

Pénteken délelőtt Kabulba indult el egy repülőgép Lipcséből, fedélzetén 81 bűnözővel, akiket kitoloncolt a német állam. Ezentúl rendszeres charterjáratokat terveznek Afganisztánba.

Amióta Friedrich Merz (CDU) koalíciós kormánya megnyerte a választásokat, Németország először küldi vissza az afgán bűnözőket hazájukba.

A Spiegel információi szerint a Qatar Airways egy chartergépe péntek reggel szállt fel a lipcsei repülőtérről Kabulba ilyen feladatot végrehajtva. Az Airbus A330-as várhatóan délután (helyi idő szerint) landolt az afgán fővárosban, a repülőút hét órát tesz ki.

Százasával reptetnék haza a bűnözőket

A német belügyminisztérium szerint a fedélzeten 81 afgán állampolgár tartózkodott több német államból, akiknek törvényileg kötelező elhagyniuk az országot, köztük sok erőszakos és sze*uális bűncselekményt elkövető ember van. Biztonsági források szerint összesen mintegy 100 afgánt terveztek a repülőre felültetni, de arról nem nyilatkoztak, hogy akiket végül nem toloncoltak ki, azoknak mi lett a sorsa.

Kapnak ezer eurót az új élethez

Az egyes szövetségi államok akár 1000 eurót is adtak a bűnözőknek, hogy könnyebben oldják meg szülőhazájukba való visszatérésüket. Ezt a pénzt azért bocsátja rendelkezésükre a német állam, mert a törvények szerint nem lehet kiutasítani senkit az országból, ha azt hazatértekor elszegényedés sújtaná. Afganisztánban pedig elég sokat ér 1000 euró.

A színfalak mögött hetek óta bonyolult, titkos tárgyalások folytak azért, hogy legalább az első charterjárat elindulhasson. A Spiegel szerint a német kormány ismét a katariak támogatását kérte, mivel Berlin nem kívánt közvetlenül tárgyalni a kabuli tálib rezsimmel. Mindazonáltal valamilyen módon mégis azt tervezik, hogy felveszik a kapcsolatot a tálibokkal, hogy rendszeres kitoloncoló-járatok indulhassanak Afganisztánba.

Az iszlamistákkal is együttműködnek a németek, ha ez az azt jelenti, hogy kitoloncolhatják az afgán bűnözőket

Az új német kormány jóval rugalmasabb az előzőnél a tálib rezsimmel való kapcsolattartást illetően. A lap szerint Berlin például hajlandó lenne elismerni a tálibok által a berlini afgán nagykövetségre küldött ügyvivőt, ha Kabul engedélyezi a rendszeres kitoloncolásokat. Egy nagykövet akkreditálása persze nem jelentené a tálib rezsim hivatalos elismerését kormányzati források szerint, de ennek első lépéseként akár fel is lehet fogni.

Valódi Hírek