Hivatalos.
Közös nyilatkozatot adtak ki az EU-tagországok, hogy megbüntessék az Orbán-kormányt
Több EU-tagország fogalmazta meg aggályait a Magyarországon elfogadott alkotmánymódosítás, az alapjogok megsértése, valamint a Pride betiltását is lehetővé tevő gyülekezési törvény korlátozása miatt. A tagállamok közös állásfoglalást adtak ki az ügyben, amelyet kedd reggel fognak nyilvánosságra hozni – értesült a Népszava.
14 tagállam támogatja a Magyarország elleni szankciókat
Az országok addig is igyekeznek minél nagyobb támogatást gyűjteni a nyilatkozathoz, eddig 14 tagállam jelezte, hogy részt vesznek az akcióban és a támogatásukról biztosítják a kezdeményezést. Az információk szerint az állásfoglalást aláíró országok listája tovább bővülhet.
Az EU kedden tűzi napirendre a magyar jogállamiság kérdését. Az eljárást az Általános Ügyek Tanácsában folytatják le, ahol a 27 tagállam EU-ügyi minisztere – Magyarországról Bóka János – tárgyal számos témát, köztük ismételten tartanak egy meghallgatást a 7. cikkelyes eljárás keretében – ismertették.
A lapnak nyilatkozó EU-s diplomaták arról számoltak be, hogy mindenképpen kemény kritikákat fognak megfogalmazni Magyarországgal az Orbán Viktor vezette magyar kormánnyal szemben. Többen jelezték félelmeiket az új, átláthatósági törvénynek keresztelt cenzúratörvény ügyében, amellyel Orbánék igazából az kormánykritikus hangok letörését tervezi a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) közbenjárásával.
Robert Fico kiállt Orbán mellett, mert fél a következményektől
Jelezték, érdemi döntés azonban egyelőre nem várható az Európai Tanácstól Magyarország vonatkozásában. A 7. cikkely szerinti eljárás – amely 2018 óta folyik hazánk ellen – továbbra is megakadt a rendszeres meghallgatások szintjén, konkrét szankciók alkalmazása nélkül. Az első hivatalos lépéshez a tagállamok négyötödének, azaz legalább 22 országnak kellene kimondania, hogy Magyarországon fennáll az uniós alapértékek súlyos megsértésének kockázata. Úgy tudni, jelenleg 19 tagország lenne erre hajlandó, de ez még nem elegendő.
Orbán legközelebbi EU-s „harcostársa”, Robert Fico szlovák miniszterelnök többször is kijelentette, nem hajlandó támogatni a Magyarország elleni szankciókat. A tétovázó országok egy része pedig attól tart, hogy precedens alakulna ki, ami később őket is hasonló eljárások alá vonhatná. Románia, Bulgária és Horvátország például szintén szembesültek már kritikákkal a jogállamiság és korrupció kérdésében, de Görögországban is újságírókat figyeltek meg a Pegasus kémszoftverrel, továbbá Málta és Ciprus is vonakodik egy olyan eljárástól, ami később még visszaüthetne.
Olaszország is kritikus Orbánékkal
Diplomáciai források közlése szerint a tagállamok eltérően ítélik meg az ügyet: a Giorgia Meloni vezette olasz kormány kritikusan viszonyul egyes magyar intézkedésekhez, ám maga is vitában áll az EU-val bizonyos LMBTQ-jogok korlátozása miatt. Más kormányok – bár nem támogatnák a 7. cikkelyes eljárás továbbléptetését – egyes témákban határozottan fellépnek az Orbán-kormány ellen. Ugyanakkor több tagállam is azt az álláspontot képviseli, hogy Orbán szerepe kulcsfontosságú lehet például az orosz szankciók kérdésében. Ugyan ennek nincsen semmi köze a jogállamisághoz, mégis politikai szempont lehet.
Felszólították az Európai Bizottságot, hogy fagyasszák be az EU-s pénzeket
Mint ismert, az Európai Parlament kemény bírálatot fogalmazott meg a magyar kormánnyal szemben. Szerdán 26 EP-képviselő kérte levélben az Európai Bizottságot, hogy fagyasszanak be minden uniós forrást, mivel szerintük nem elfogadható egy olyan korrupt rendszer további finanszírozása, amely nyíltan szembemegy az uniós alapértékekkel.
Egy másik, 60 képviselő által aláírt levél pedig arra szólítja fel az Európai Bizottságot, hogy azonnal indítsa el a kötelezettségszegési eljárást az átláthatósági törvény elfogadása után, egyúttal kezdeményezze annak felfüggesztését is. A Bizottság mindeddig csak visszafogott kritikákat fogalmazott meg a magyarországi „fejleményekkel” kapcsolatban.
Kapcsolódó:
Közeleg az elszámoltatás: Orbánék cenzúratörvénye miatt lép Brüsszel