Reagált Nagy Márton minisztériuma az Országos Kereskedelmi Szövetség árrésstop kivezetésére felszólító közleményére.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közleményében javaslatcsomagot juttatott el a kormánynak, amelyben felvázolták
az árrésstop május 31-gyel való kivezetését
– írta meg kedden a forbes.hu.
Súlyos károkat okoz az árrésstop
„Tekintettel arra, hogy az árrésstop már
az eddigi rövid élete alatt is erőteljesen torzította a piaci viszonyokat,
már most ügyelni kell arra, hogy kivezetése a kormány, a beszállítók, a kiskereskedelem és a vásárlók szempontjából is zökkenőmentes legyen”
– fogalmazott Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára.
A Szövetség felsorolta, hogy miért okoz hatalmas károkat a kommunista típusú árszabályozás.
- Érezhetően csökken a lakossági fogyasztás, ez pedig a GDP egyik legfontosabb hajóerejének is árt, valamint csökkenti az állam áfabevételeit.
- Átmenetileg képes elfedni a gazdasági bajokat az árszabályozás, de ettől csak még nagyobb erővel fognak azok felszínre törni később.
- Az árszabályozás miatt a legrugalmatlanabb magyar beszállítók járnak a legrosszabbul, emiatt pedig rengeteg magyar cég mehet tönkre.
- Éppen a kisebb magyar üzletek mennek csődbe a beavatkozás miatt. Emiatt tavaly 1279 élelmiszer jellegű kiskereskedés szűnt meg, ezzel több mint 400 településen semmilyen bolt nincs már.
- A bevételcsökkenés miatt a nagyobb láncok sem fejlesztenek, ezzel pedig végső soron megint csak a fogyasztók járnak a legrosszabbul.
Kapcsolódó: Máris itt a „repülőrajt”: Sokkoló mértékben bezuhant a gazdaság, több ezer bolt tűnt el Magyarországról
Nagy Márton minisztériuma hisztérikusan reagált az árrésstop kivezetésére felhívó közleményre
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint minden állítás hamis, amit az OKSZ megfogalmazott – számolt be róla a portál.
Nagy Márton minisztériuma azt állítja, hogy „valójában nőtt” a kiskereskedelmi forgalom, ezzel pedig a GDP is az árrsésstop miatt.
Mi is beszámoltunk róla, hogy az elmúlt hónapokban rendre csökkent a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon, azaz egyre kevesebbet tudnak vásárolni az emberek. Nemcsak emiatt, de ezzel erős összefüggésben a GDP-adatok is egyre borúsabb képet festenek. Hazánk egyértelműen az Európai Unió sereghajtói közé került, és a jövőbeli kilátásaink is negatívak lehetnek.
Arról is beszámoltunk, hogy a drogériákra kivetett árszabályozásra gyakorlatilag azonnal mennyiségi korlátozásokkal reagált a Rossmann.
Emlékezetes, hogy 2022 decemberében a kormány kénytelen volt beszüntetni az üzemanyagárak befagyasztását, miután az akkora hiányt okozott, hogy már nem tudtak tankolni az autók. Az intézkedés után hirtelen több száz forinttal került többe egy liter benzin és gázolaj.