Tavaly 7 ezerrel kevesebb bolt működött Magyarországon, mint egy évvel korábban.
2024-ben a kiskereskedelmi forgalom értéke folyó áron 19,3 ezer milliárd forint volt, ami a kiskereskedelmi árak 1,9 százalékos emelkedése mellett – a naptárhatástól megtisztított előzetes adatok alapján – 2,6 százalékos volumennövekedést jelent a megelőző évhez képest – tudatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi helyzetkép jelentésében.
Az economx.hu beszámolójában felidézte, hogy 2024-ben a hazai kiskereskedelmi forgalom alakulása még lassú élénkülést mutatott, amelyre több tényező is hatással volt. Egyrészt a korábbiakhoz képest mérséklődni tudott az infláció, ezzel együtt valamelyest emelkedni tudott a reálkereset, másrészt csekély mértékben visszatért a lakosság vásárlási kedve is. Ám változott a helyzet, a lendület – ha volt olyan egyáltalán – pedig egészen megtört.
Mi történt? ismét recesszióba került a magyar gazdaság
Beszámoltunk róla, hogy a friss adatok szerint Magyarország bruttó hazai termékének mértéke – azaz a GDP – 2025 I. negyedévében
0,4 százalékkal csökkent
az előző év azonos időszakához képest.
Ez az adat pedig érthető módon megviselte Nagy Mártont, ugyanis a csúcsminiszter 3-6 százalékos gazdasági növekedést prognosztizált az idei évre. A rendkívül kedvezőtlen gazdasági adat még a legpesszimistább közgazdászokat is meglepte, ilyen rossz eredményre senki sem számított.
Minden pénzüket élelemre költik a magyarok
Mint írták, 2024-ben az élelmiszertermékek (élelmiszerek, italok, dohányáru) kiskereskedelmi áruforgalomból elért 43 százalékos részesedése 0,6 százalékponttal haladta meg az egy évvel korábbit. Ezen belül az élelmiszereknek a kiskereskedelmi árucikkek forgalmából 2024-ben mért 29 százalékos részesedése 0,5 százalékponttal, az alkoholmentes italoké 0,1 százalékponttal nőtt, a kávé és a dohányáru árucsoport részaránya nem változott, míg az alkoholtartalmú italoké 0,1 százalékponttal csökkent a 2023. évihez képest.

Forrás: economx.hu
A nem élelmiszertermékek közül 2024-ben ismét az üzemanyag volt a legjelentősebb forgalmi értékű árucsoport, azonban részaránya az előző évhez képest 0,7 százalékponttal csökkent. Kisebb, 0,4 százalékpontos mérséklődés következett be a második legnagyobb részesedéssel rendelkező bútor, műszaki cikk árucsoport esetében is – ismertették.
Eltűnt 7 ezer üzlet Magyarországon
2024. június 30-án Magyarországon 96 ezer kiskereskedelmi üzlet működött, ami
7 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban.
Az élelmiszer- és vegyes profilú üzletek száma 5,4 százalékkal, míg a nem élelmiszertermékeket árusítóké 7,9 százalékkal csökkent. Az üzemanyagtöltő állomások száma szintén visszaesett, 1 százalékkal.
Krízishelyzetbe sodorta Magyarországot az Orbán-kormány
Felhívjuk rá a figyelmet, hogy bár Orbán Viktorék „repülőrajt”-ról magyaráztak korábban, a magyar gazdaság ismét recesszióba került, hazánk hitelminősítését negatívra rontotta a Standard and Poor’s nemzetközi hitelminősítő, de a friss adatok szerint az ipari termelés is visszaesett 8,7 százalékkal.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig bejelentette, hogy 1500 milliárd forint közpénzt költött el a kormány az akkumulátorgyárakra, holott az iparág haldoklik. Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető a magyar gazdaság visszaesése után pedig az EU versenyképessége miatt kezdett el aggódni.