Az Europion közvélemény-kutatása szerint a magyarok többsége katasztrofálisnak ítéli meg a háziorvosi rendszert, de a háziorvosával a többség elégedett.
A 16 éven felüli magyarok relatív többsége, 41 százaléka rossz véleménnyel van a háziorvosi rendszerről – derült ki az Europion közvélemény-kutatásából.
Ezzel szemben kifejezetten elégedett csak a magyarok 19 százaléka.
Rossz a rendszer, de jók a háziorvosok
Nem ennyire borús a kép, ha az emberek személyes tapasztalatairól van szó. A saját háziorvosával a népesség 56 százaléka elégedett, vagy teljesen elégedett, viszont csak 17 százaléknak van negatív tapasztalata.
Ebből arra lehet következtetni, hogy egy alapvetően rosszul működő rendszert tartanak életben megfeszített munkával a háziorvosok.
A megkérdezettek többsége évente vagy csak egyszer (42 százalék), vagy párszor (36 százalék) megy háziorvoshoz. Ennél gyakrabban, tehát akár havi rendszerességgel csak 19 százalék megy el a doktorhoz. 4 százalék pedig azt mondta, hogy soha sem megy a rendelőbe.
Érdekesség, hogy a kutatás szerint nem függ össze a háziorvoshoz járás mennyisége és az életkor. Pontosabban a 60 év felettiek havonta vagy annál gyakrabban ugyanolyan arányban fordulnak doktorhoz, mint a teljes lakosság. Ugyanakkor van összefüggés az iskolai végzettséggel.
Az érettségivel nem rendelkezők többször fordulnak háziorvoshoz,
mint a magasabb iskolai végzettséggel rendelkező magyarok. Előbbi csoportba tartozók 27 százaléka megy havonta, vagy annál is gyakrabban a rendelőbe.
Egyre több háziorvos hiányzik a rendszerből
Ugyanakkor a magyar háziorvosi rendszer egyre rosszabb állapotban van. Beszámoltunk róla, hogy közel ezer üres háziorvosi praxis mellett januárban minden eddiginél nagyobb,
– hívta fel a figyelmet Békássy Szabolcs, országos kollegiális szakmai vezető háziorvos a Magyar Kórházszövetség kongresszusán. Kőrösi László, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgató-helyettese elmondta,
közel 800 körzetben nincs háziorvosi praxis.
(hvg.hu nyomán)