971 betöltetlen háziorvosi praxis van már Magyarországon.
Közel ezer üres háziorvosi praxis mellett januárban minden eddiginél nagyobb,
70 milliós betegforgalmat láttak el a háziorvosok
– hívta fel a figyelmet Békássy Szabolcs, országos kollegiális szakmai vezető háziorvos a Magyar Kórházszövetség kongresszusán. Kőrösi László, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) főigazgató-helyettese elmondta,
közel 800 körzetben nincs háziorvosi praxis.
Sokkoló adatokat tártak fel
Az egészségbiztosító márciusi adatai szerint
összesen 971 betöltetlen háziorvosi szolgálat van Magyarországon.
Ebből 341 felnőtt, 238 gyermek és 392 vegyes praxis áll üresen – ismertette Kőrösi László. Hozzátette, hogy a 971 praxisból 780 már több mint egy éve betöltetlenül áll.
A trend pedig folyamatosan romló tendenciát mutat: 2019 januárjában 481 háziorvosi praxis volt üres, több mint kétharmaduk legalább egy éve.
Különösen kritikus a helyzet Nógrád megyében, ahol a praxisok harmada üres. Tolna és Békés, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megyében minden negyedik körzet betöltetlen. A fővárosban és az ország nyugati részén ennél kedvezőbb a helyzet. Problémát jelent a magas átlagéletkor is, amely 60 év. A legtöbb háziorvos 66 éves, 10 százalékuk pedig 75 évnél is idősebb.
Így próbálnak háziorvosokat bevonzani
„Az elmúlt tíz évben a letelepedési pályázatokkal 434 háziorvost tudtunk behozni az alapellátásba, tavaly 39-et”
– mondta az egészségbiztosító főigazgató-helyettese. Hozzátette: a praxisjog vásárlására kiírt tenderekkel 523 háziorvost tudtak behozni a rendszerbe ez idő alatt. A NEAK 2014–2024 között ezekre a pályázatokra 14,3 milliárd forintot fizetett ki.
Jelenleg egy felnőtt praxis havi 3,5 millió forintból gazdálkodik, egy gyermekellátó 3,3 millió forintból, a vegyes praxisok pedig 3 millió forintból. Ez utóbbiból van egyébként a legtöbb betöltetlen szolgálat Magyarországon – mutatott rá a főigazgató.
Kiderült, a szakmai beutalások között első helyen a labordiagnosztika áll 46 százalékkal, ami 2019-ben csak 10 százalék volt. A második helyen a konzultációk száma szerepel, a harmadik legtöbb vizsgálati beutalót pedig a képalkotó diagnosztikára állították ki a háziorvosok.
Minden ötödik embert keringési problémák, 16 százalékukat hormonzavar, 12 százalékukat a csont- és ízületi rendszert érintő betegségek miatt küldték további vizsgálatra.
(Az index.hu nyomán)
Kapcsolódó:
Pintér Sándor döntött: Jön az új rendszer, elrendelték a kórházak ellenőrzését is