Mi folyik itt? Furcsa hír jött a Belügyminisztériumtól a gyógyszerkérelmekről

Nem tudni, mi alapján döntik majd el, hogy ki és mennyi támogatást kap a méltányossági gyógyszerkérelmek nyomán.

Március 25-én a Belügyminisztérium (BM) 39,5 milliárd forintot utalt a Batthyány-Strattmann László Alapítványnak. Annak a szervezetnek, ahova a kormány

a társadalombiztosító által nem támogatott kezelések, gyógyszerek és segédeszközök támogatását szervezte ki

– írta a Magyar Hang.

A méltányossági gyógyszerkérelmek egyre nagyobb mennyiségben érkeznek az alapítványhoz

Beszámoltunk arról, hogy az alapítvány

évente 50 milliárd forint

értékben nyújthat támogatást a betegek gyógyszerihez és gyógyászati segédeszközeihez. A becslések szerint 18-20 ezer egyedi kérelmet bírálhatnak el. A szervezetet még tavaly nyáron az Orbán-kormány javaslatára jelöltek ki erre a feladatra a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) helyett.

Már az sem világos, hogy a feladatot egyáltalán miért kellett kiszervezni egy alapítványnak a NEAK rendszere helyett. A szervezetet így is az állami alapkezelő címére jelentették ugyanis be.

Azt írta a portál, hogy a közhasznúként működő alapítvány egyedi kérelmeket elbírálva dönt arról, ki mekkora összegű támogatást kaphat egészségügyi ellátáshoz. Az igénylés úgy történik, hogy a NEAK online felületén keresztül kell benyújtaniuk egyedi támogatási kérelmüket, amit aztán a NEAK automatikusan továbbít az alapítványnak.

A Népszava múlt héten pénteken tudta meg, hogy április elejéig mintegy 1100 kérelem érkezett a méltányossági gyógyszerkérelmeket elbíráló alapítványhoz.

Mi alapján döntenek?

Egyelőre nem derült ki tehát, hogy miért volt szükség külön szervezetre a több tízmilliárdos támogatások felhasználásához, mint ahogy az sem, hogy mi alapján döntenek majd azok elköltéséről. Azt írták, hogy a honlapon semmilyen beszámoló nem található arról, hogy kik, milyen szempontok alapján döntenek majd a támogatási kérelmek elbírálásakor.

Hogyan döntik el például,

hogy egymilliárd forintot egyetlen, rendkívül költséges életmentő gyógykezelésre adnak,

vagy inkább szétosztják több ezer kisebb büdzséjű beavatkozás között.

(Kiemelt képünk illusztráció)

Kapcsolódó:

Ezek megőrültek? Alapítványba szervezték a gyógyszerkérelmeket is

Kongatják a vészharangot: Összeomlás szélére sodródott a háziorvosi ellátás