Az Axiom-4 misszió csapata megérkezett az ISS-hez, megkezdik a dokkolást.
Csütörtökön, június 26-án az Axiom-4 űrmisszió csapata a Dragon űrhajóval,
Kapu Tibor magyar űrhajóssal a fedélzetén megközelítette a dokkoláshoz a Nemzetközi Űrállomást (ISS).
A dokkolásra a tervezettnél valamivel később, 12 óra 30 perc körül kerül sor. Az ISS-en eltöltött két hét alatt a négyfős legénység mintegy hatvan tudományos kísérletet végez majd el.
Így közelítette meg a Dragon űrhajó az ISS-t a dokkolás előtt:

Axiom-4 ISS
Beszámoltunk arról, hogy Farkas Bertalan űrutazása után 45 évet kellett arra várni, hogy Magyarország újra embert juttasson az űrbe. Szerdán Kapu Tibor és csapata végül hosszas várakozás után elindult a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
Kapcsolódó: Egyetlen nap maradt a kilövésig: Kiderült, milyen legendás tárgyat visz magával a magyar űrhajós
A dokkolást itt tudod megnézni:
(HUNOR/ Facebook)
Kapu Tibor üzenetet küldött a magyaroknak az űrhajó fedélzetéről
„Tizenötmillió magyar ember emelt ma idáig. Támogatásotok olyan, mint a szürke hamu alatt nyugvó parázs. Belül csendben izzik, de ha fát dobnak rá, egyként lángol. Hálás és büszke vagyok, hogy a hazánkat képviselhetem. Családomnak és barátaimnak köszönöm, hogy ti vagytok legerősebb támaszaim. A ti hangotok hangosabb, mint a rakétánk, erőtök nagyobb, mint a gravitáció.
A világűr mindenkié, a Föld pedig egyetlen. Mi a bolygónk négy különböző pontjáról indultunk, de társakként, barátokként érkeztünk ide. A mi küldetésünk a tiétek is. Köszönöm mindenkinek szerte a világon, akik hozzájárultak ehhez a gyönyörű naphoz. Egynek minden nehéz, soknak semmi se lehetetlen”
– mondta Föld körüli pályán haladó űrhajó fedélzetén a kilövést követően a második magyar űrhajós, Kapu Tibor.
Többször elhalasztották a küldetést
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóssal a fedélzetén szerdán 8 óra 31 perckor indult el a floridai Kennedy Űrközpontból az ISS-re az Ax-4 nemzetközi kereskedelmi űrmisszió. Az Axiom-4 misszió várhatóan június 26-án reggel 7 órakor kapcsolódott volna az űrállomáshoz.
Az ISS-en eltöltött két hét alatt a négyfős legénység mintegy hatvan tudományos kísérletet végez majd el. Az eredetileg június 8-ára tervezett küldetést már többször is elhalasztották. Az indulást ugyanis technikai problémák és időjárási tényezők is nehezítették.
Előbb szivárgást észleltek a SpaceX-rakéta üzemanyagtartályán, majd az ISS egyik modulján, amit a NASA csak hosszabb vizsgálat és javítás után nyilvánított biztonságosnak. A legutóbbi tervezett dátum június 22. volt. A halasztások fő oka az volt, hogy a NASA időt kért az űrállomás újbóli ellenőrzésére.
Kapcsolódó: