Durván eladósítják hazánkat.
A kormány 10 milliárd eurónyi hitelt akar felvenni,
hogy betömje a költségvetésben saját maga által ütött lyukakat. Több forrás szerint az elvi döntés megszületett, jelenleg pedig azt keresik, honnan kérhetnek ekkora kölcsönt. Szóba jöhet Katar és az Egyesült Államok is. Az állami beruházások lefulladása miatt hitelből pörgetné fel a kormány a gazdaságot a választásokig, ehhez keresi a tízmilliárd eurónyi kedvezményes árú forrást – értesült több forrásból a Szabad Európa.
Brutális pénzeket bukott az ország Orbánék hatalmi politikája miatt
Megírtuk, további EU-s forrásokat fagyaszthatnak be, ezúttal a szuverenitásvédelmi törvény miatt. Bár az Európai Bizottság (EB) már beperelte Magyarországot az Európai Unió Bíróságán (EUB) a jogszabály miatt, még egy front nyílhat ez ügyben.
Mint emlékezetes, jogállamisági és átláthatósági problémák miatt
az Orbán-kormány 2024 december 31-én bukott el egymilliárd eurót,
ugyanis nem vezette be azokat a változtatásokat, amelyek az uniós források elköltésének átláthatóságát és további korrupció elleni garanciákat biztosítottak volna. Az Európai Unió történetében ez volt az első eset, hogy egy tagállam elbukja a kohéziós politikából származó forrásait.
Hamarosan dönthetnek a hitelfelvételről
A kormányban az elvi döntés már megszületett a hitel felvételéről, a portál szerint jelenleg a lehetséges források felkutatása zajlik. Ezek között szerepelhet akár Kína, akár az Egyesült Államok, akár Japán vagy Katar, de szóba került az Európai Beruházási Bank (EIB) is.
„Kína konkrét beruházásokra ad pénzt, nagyon kötött feltételekkel, lásd a Budapest–Belgrád vasutat. Az EIB-nek szintén kemény feltételei vannak, míg a japánok üzletileg lennének keményebbek. Ellenben Katar – például politikai alkuk keretében – szívesen nyújt kedvezményes hitelt, és a felhasználást illetően sem finnyás. Most nyilván komoly reményeket táplál a kormány, hogy valami hasonlót összehozhat a Trump-kabinettel is”
– nyilatkozta egyik informátoruk.
Megírtuk, 2022-től 2024 szeptemberéig – tehát az elmúlt két évben – az Európába érkező kínai befektetések
több mint negyede Magyarországra irányult (!).
Ezzel próbálta az Orbán-kormány ellensúlyozni, hogy a politikai döntései miatt nem érkeztek meg hazánkba az uniós pénzek (!). A kormány stratégiája ugyanis jól ismert, a magyar gazdaság egyharmadát alapozzák az autóiparra, ezzel próbálják felpörgetni az uniós pénzek hiányától szenvedő gazdaságot. Ám jelentős kockázat, hogy az ágazatban bekövetkező legkisebb változás is nagy hatást gyakorol a hazai gazdaságra. Ezt a kiszolgáltatottságot fokozta azzal a kormány, hogy jelentős kínai pénzzel tupírozták tovább az említett ágazatot.
Kapcsolódó: Kész, vége, ennyi volt! Nagy Márton bedobta a törölközőt, bajban van a magyar gazdaság
Nem a hatalmi gépezeten változtatnak, inkább hitelt vesznek fel
A hibás kormányzati politika következményeként az évek óta csökkenő állami beruházásokat pörgetnék fel tehát az ország eladósításával. Egy ekkora hitelfelvétellel jelentősen megnőne az államadósság devizaaránya. Az államadósság kamatköltsége pedig így is magas, évente a GDP közel 4 százalékának megfelelő összeg megy el csak az adósság finanszírozására.
A portál több szakértőt is megkérdezett, szerintük az is komoly kockázatot jelent, hogy a kormány hogyan tudna egyáltalán elkölteni ennyi pénzt rövid idő alatt úgy, hogy az valóban jól hasznosuljon a gazdaságban.