Botrány Kecskeméten: Lemondásra szólították fel a polgármestert a kínos ÁSZ-jelentés után (+videó)

Vastagon érintettek a városvezetők Kecskemét városában a botrányos ÁSZ-jelentés után.

Kecskeméten az ellenzéket tömörítő Szövetség a Hírös Városért Egyesület frakciója öt pontból álló nyílt levelet olvasott fel a városháza előtt. A levél Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti polgármesternek és Gaál József alpolgármesternek szólt.

A városvezetőket arra szólították fel, hogy mondjanak le a Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) felügyelőbizottságában betöltött pozícióikról, illetve a kuratóriumban betöltött tisztségükről, miután az alapítvánnyal kapcsolatban

az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése bűncselekmény gyanúját állapította meg

– írta a kecsup.hu.

Több kecskeméti vezető is érintett az alapítványban

A levelet bevitték a városházára, amit az alpolgármester titkársága vett át. Azt is bejelentették, hogy az ügyben a városháza elé

tüntetést szerveznek április 2-ára.

Az ÁSZ – a Neumann János Egyetemért Alapítvány 2021–2023-as időszakának ellenőrzését is tartalmazó – jelentésében súlyos megállapítások vannak. Eszerint az alapítvány több mint 127 milliárd forint állami forrásból származó vagyont fektetett be egy olyan vállalati kötvénybe, amelynek valódi likviditása erősen kérdéses volt.

Az ÁSZ

a feltárt tények alapján több bűncselekmény gyanúját állapította meg”,

ezért az ügyészségen feljelentést tettek. Kezdeményezték az alapítvány törvényes működésének biztosítottsága érdekében a törvényességi felügyeleti eljárást is. Kecskemét szempontjából ez azért érdekes, mert az alapítvány kuratóriumában jelen van Lezsák Sándor fideszes kormánypárti képviselő, az Országgyűlés alelnöke és Gaál József alpolgármester, a megyei kereskedelmi és iparkamara elnöke is.

A felügyelőbizottságának tagja Szemereyné Pataki Klaudia polgármester, az alapítvány stratégiai igazgatója pedig Szemerey Szabolcs, a polgármester férje, Matolcsy György volt jegybankelnök másodunokatestvére.

Aláássa a közbizalmat

Az egyesület frakciója azt is követelte, hogy az érintettek „haladéktalanul álljanak ki a nyilvánosság elé, és adjanak számot az alapítvány működésében való részvételükről, valamint az ügyben betöltött szerepükről”.

„Az Állami Számvevőszék vizsgálata, majd az ezt követő büntetőfeljelentése döbbentett rá minket, kecskemétieket arra, hogy a közel tíz éve elkezdett új egyetemi épületegyüttes építése, mely hat épületből álló campus lenne, egyhamar nem fejeződik be az erre szánt pénzek felelőtlen kezelése miatt.

Túl azon, hogy a feljelentés kapcsán elindították a nyomozást, nekünk kecskemétieknek a gazdasági felelősségre vonás megállapítása mellett a város polgármesterének, Szemereyné Pataki Klaudiának és alpolgármesterének, Gaál Józsefnek politikai felelősségét is firtatnunk kell”

– jelentette ki Király József. Hangsúlyozta, mindkét említett városvezető részt vett és vesz az alapítvány munkájában.

„Nekünk, helyben megválasztott képviselőknek az élet minden területén példát kell mutatni, és eskünkhöz híven kell szolgálnunk városunkat. Ám az Állami Számvevőszék megállapításai és az ezek nyomán tett büntető feljelentés súlyosan aláássák a közbizalmat”

– folytatta Király.

Végül Gyuris Dávid képviselő bejelentette, hogy az ügyben a Városháza elé tüntetést szerveznek

április 2-án, szerdá 17 óra 30 percre.

Az alapítvány kérte az intézkedés felfüggesztését az ÁSZ-tól

Az ÁSZ jelentése tartalmazza a NJEA március 5-én kelt válaszát, amelyet Csizmadia Attila Norbert kuratóriumi elnök írt.

Ebben „a jelentéstervezetben foglalt törvény által védett titokra tekintettel” kérték az ÁSZ-t, hogy

a jelentés nyilvánosságra hozatalát teljes egészében korlátozzák,

hogy az ne juthasson illetéktelen személy tudomására”.

Kérték, hogy a vizsgálati eljárást ne zárja le a számvevőszék, és biztosítson lehetőséget egy záró megbeszélésre a megállapítások egyeztetésére. Kérték az ellenőrzési eljárás 3 hónapra történő felfüggesztését is valamint, hogy az ÁSZ

a végleges jelentés nyilvánosságát teljes mértékben korlátozza”.

Ezt azzal indokolták, hogy „annak nyilvánosságra hozatala a tőzsdén jegyzett társaságok részvényeinek árfolyamára jelentős hatást gyakorolna” (sic!).

Az NJEA kuratóriumi elnöke azt is megjegyezte, hogy „a jelentéstervezetben foglalt megállapítások Magyar Nemzeti Bankot (MNB) érintő érintettsége miatt a jelentés nyilvánosságra hozatala akár súlyosan befolyásolhatja Magyarország nemzetközi megítélését és kormányközi kapcsolatait is, valamint

Magyarország nemzetbiztonsági érdekét sértheti,

kiemelt figyelemmel az ország törvényes rendjének védelmébe vetett bizalom megtörése esetén”.

A nyílt levél átadásakor rövid beszédet tartott a DK két kecskeméti önkormányzati képviselője is, Bodrozsán Alexandra és Kopping Rita. A beszédeket itt tudjátok megnézni:

(Szövetség a Hirös Városért Egyesület/Facebook)

Kapcsolódó:

Hivatalos: Büntetőüggyé dagadt Matolcsy Györgyék százmilliárdos MNB-botránya

Matolcsy köre kezdhet félni? Durva hír érkezett a leköszönt MNB-elnök elleni vizsgálatból

Valódi Hírek