Megpróbálták eltitkolni.
Veszélyes rákkeltő anyagokat önt magából a gödi Samsung-gyár
Kiderült, hogy a gödi Samsung-gyár tetején található szellőzőkből éveken keresztül szivárgott fekete por, amely valószínűleg
rákkeltő anyagokat tartalmazott (!).
A Google Earth felvételei pedig arról tanúskodnak, hogy a szennyezést többször is megpróbálták eltüntetni, miközben a gyárban dolgozó munkások százai voltak kitéve az egészségre káros anyagok belélegzésének – hívta fel a figyelmet a Telex.
Már 2020-ban látható volt a szennyeződés
A lap információi szerint a gödi Samsung akkumulátorgyárának három szellőzőjén keresztül olyan fekete por távozott, amely teljes mértékben feketévé változtatta az épület tetejét. Jelezték, hogy a szennyezés már 2020 nyarától láthatóvá vált a légi felvételeken, 2021 májusára pedig már egy tízszer tíz méteres terület feketedett el a szivárgó por miatt.
A polgármester már korábban is figyelmeztetett a veszélyekre
A Göd-ÉRT Egyesület már évekkel korábban is kifejezte aggodalmait a Samsung-gyárral kapcsolatban. Balogh Csaba akkori gödi polgármester ebben az időben beszélt a veszélyes anyagokról is.
„Van egy pár veszélyes anyag a Samsung területén, amelyek a működés során keletkeznek,
az egyik ilyen az az oldóanyag, ami a levegőbe kerül, de nem tudják felsorolni nekünk, hogy milyen kibocsátópontok vannak, mik jönnek ki azokon a kibocsátópontokon, hogyan ellenőrzik azokat, mi lenne az egészséges határérték ezekből az anyagokból”
– nyilatkozta a polgármester korábban. Mint megírtuk, félelmei megalapozottak voltak, ugyanis 88 tonna magzatkárosító, rákkeltő NMP-oldószert engedett a levegőbe a gyár.
Kapcsolódó: Ez rettenetes: 88 tonna magzatkárosító oldószer került Gödön a levegőbe
„Nagyon sok ember mondja azt, hogy sárgásszöld meg fekete csapadékok vannak, nem tudnak kiteregetni ruhát, nem tudnak pikniket rendezni az udvarukon”
– mondta 2021 végén a Zöld Hangnak nyilatkozva Töplerné Szaszkó Andrea, a Göd-ÉRT Egyesület tagja a gödi gyár működéséről.
Az esetet komoly problémaként írták le a biztonsági jelentésben
A 2022-es biztonsági jelentés szerint a 72M épületrész 3-as zónájában található szellőzők olyan területről vezették ki a levegőt, ahol az akkumulátorok katódgyártásához használt nikkel-kobalt-mangán (NCM) és nikkel-kobalt-alumínium (NCA) porokat dolgozták fel. A biztonsági jelentés szerint ezek az anyagok belélegezve
mérgezőek, és rákkeltő hatásúak lehetnek (!).
A Samsung működésére rálátó források szerint a tetőn megjelenő szennyeződést komoly problémaként kezelték: többször is próbálták eltakarítani és lefóliázni. A 2024 márciusi műholdképek alapján két szennyező kivezetést meg is szüntethettek.
A helyzet súlyosságát mutatja, hogy a hatóságok 2022-ben 10 millió forintos bírságot szabtak ki a vállalatra, miután kiderült, hogy 23 dolgozó hónapokon át ki volt téve a szennyező poroknak és fémeknek a nem megfelelően működő légszennyezettség-szűrő berendezések miatt. Később összesen
177 dolgozónál állapítottak meg határérték feletti vegyi anyag expozíciót.

Forrás: telex.hu
A Greenpeace vegyianyag-szakértője jelezte, ha valóban ilyen por került a környezetbe, az
súlyos egészségügyi kockázatot jelenthet a környék lakóira nézve is.
A Samsung nem reagált a szennyezéssel kapcsolatos megkeresésekre, a Pest Vármegyei Kormányhivatal pedig azt közölte, hogy nem érkezett hozzájuk bejelentés az ügyben.
„A Pest Vármegyei Kormányhivatalhoz nem érkezett bejelentés a gödi Samsung gyár tetején megjelent fekete elszíneződéssel kapcsolatban. Hivatalunk az illetékességi területén lévő veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek működését folyamatosan ellenőrzi, esetleges szabálytalanság, vagy hiányosság esetén a hatáskörébe tartozó intézkedéseket minden esetben megteszi”
– írta válaszában a kormányhivatal.
Kapcsolódó:
Orbán volt bizalmi embere úgy kiosztotta a kormányt, ahogyan csak kevesen képesek
FRISS: A DK népszavazást indított, hogy megakadályozzák a gödi Samsung-gyár további terjeszkedését
Forrnak az indulatok: Nekimentek a civilek a kormányhivatalnak a gödi Samsung-gyár miatt
Kongatják a vészharangot a civilek: Magzatkárosító oldószert találtak a gödi akkumulátorgyárnál