Mi történt? A Nemzetgazdasági Minisztérium azonnali hatályú ellenőrzést rendelt el a debreceni akkumulátorgyárnál

Czomba Sándor bejelentette: munkaerőpiaci és foglalkoztatásfelügyeleti vizsgálatot rendelt el a kínai CATL debreceni akkumulátorgyáránál.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) azonnali hatállyal

munkaerőpiaci és foglalkoztatásfelügyeleti vizsgálatot rendelt el a kínai CATL debreceni akkumulátorgyáránál

– jelentette be Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár.

A döntésre azt követően került sor, hogy napvilágra kerültek azok a hírek, miszerint a vállalat az elmúlt napokban több tucat magyar dolgozóját bocsátotta el, és helyükre kínai munkavállalókat tervez állítani.

Kapcsolódó: Rendkívüli: Kirúgja a dolgozókat a CATL, kínaiak veszik el a magyarok munkáját Debrecenben

Átverte a kormányt a CATL?

Mi is megírtuk, hogy a CATL – amely jelenleg Magyarország legnagyobb akkumulátorgyárát építi Debrecenben – először próbaidős munkavállalókat küldött el, majd már határozatlan idejű szerződéssel rendelkező munkatársaktól is megvált.

Az elbocsátások a termeléshez közvetlenül kapcsolódó szakmunkásokat, minőségellenőröket, karbantartókat, folyamatmérnököket és irodai dolgozókat egyaránt érintették. Több érintett alkalmazott állítása szerint nem kaptak érdemi indoklást, sőt volt olyan munkavállaló is, akit a kínai képzési programból hívtak haza, csak hogy aztán megszüntessék a munkaviszonyát.

A NGM vizsgálata kiterjed minden, a CATL által benyújtott vagy már jóváhagyott foglalkoztatási kérelemre. Czomba Sándor közölte: amennyiben a vizsgálat szabálytalanságokat tár fel,

a korábban kiadott engedélyek visszavonása is napirendre kerülhet.

Hozzátette, a vizsgálat célja annak biztosítása, hogy a magyar munkaerő védelmet élvezzen, és a külföldi munkavállalók alkalmazása csak a jogszabályi feltételek mellett történhessen.

Tagadja a CATL, hogy lenne itt bármi látnivaló

A CATL tagadja, hogy a gyárbővítés leállításáról döntöttek volna. Közleményük szerint csupán technológiai felülvizsgálat zajlik annak érdekében, hogy a létesítmény a lehető legmodernebb és legenergiahatékonyabb legyen. Az ügy kapcsán a debreceni önkormányzat is lépett: kérvényezték, hogy a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatal folytasson le átfogó munkaerőpiaci vizsgálatot a cégnél.

A CATL 2022-ben jelentette be, hogy közel 3000 milliárd forintból építi fel Debrecenben európai központját, amely több ezer munkavállalót foglalkoztatna. A gyártás 2025 második felében indulhat el, de a mostani fejlemények újabb kérdéseket vetnek fel a projekt fenntarthatóságával és társadalmi elfogadottságával kapcsolatban.

(Kiemelt képünkön Czomba Sándor látható)

(index.hu nyomán)

Kapcsolódó:

Most érkezett: Váratlanul felfüggesztették Magyarország legnagyobb beruházását

Nem várt fordulat: Befuccsolhat a debreceni méreggyár, még mielőtt elindulhatna a termelés

Valódi Hírek