Közölte, az Orbán-kormány nem fogja támogatni a differenciált nyugdíjemelést.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek tette fel a kérdést Gy. Németh Erzsébet (DK) arra vonatkozóan, hogy tervez-e emelést, legalább a legalacsonyabb összegű nyugdíjak esetében.
Nagy Márton embere közölte: nem lesz differenciált nyugdíjemelés, mert az Orbán-kormány szerint ez nem „igazságos”
A Demokratikus Koalíció képviselője szerint az Orbán-kormánynak súlyos felelőssége van abban, hogy a módosított nyugdíjemelési és nyugdíjkorrekciós szabályok miatt jelenleg mintegy 500 ezer nyugdíjas él a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által megállapított szegénységi küszöb alatt, ami elfogadhatatlan.
Nagy miniszter helyett Fónagy János miniszterhelyettes válaszolt, aki egyértelművé tette, hogy a kormány másként látja a helyzetet, ők – tudatta –
„igazságos”-nak tartják azt a rendszert, amely nem támogatja a differenciált nyugdíjemelést (!).
Fónagy állította: a kormány „elkötelezett az idősek tisztelete mellett, teljesíti a nyugdíjasoknak 2010-ben tett ígéretét, őrzi a nyugdíjak vásárlóértékét, garantálja a 13. havi nyugdíj kifizetését”, mert törvény rögzíti, hogy a nyugdíjak értékét meg kell őrizni.
„Inflációkövető nyugdíjemelésről” magyarázott
„Ez az »inflációkövető nyugdíjemeléssel« biztosított, annak köszönhetően nőtt a nyugdíjak összege 2010 óta több mint kétszeresére, vásárlóereje 25 százalékkal”
– írta válaszában a miniszterhelyettes, közölve: a nyugellátás biztosítási elven megállapított keresetarányos, jövedelempótló ellátás, amelyre saját jogon válhat jogosulttá a biztosított, vagy – elhalálozását követően – a hozzátartozója. Hozzátette, a társadalombiztosítási nyugdíj összege attól függ, a biztosított aktív korában meddig, milyen összegű jövedelem utáni járulékfizetéssel járult hozzá a nyugdíjrendszer fenntartásához.
„Ha a kormány a nyugdíjas társadalom egyes csoportjai között eltérő mértékű nyugdíjemelést hajtana végre, ezzel jövedelem-átcsoportosítást valósítana meg, ami sértené a biztosítási elv érvényesülését”
– írta Fónagy János, megjegyezve, a nyugdíj nem szociális rászorultság alapján megállapított ellátás, összegének kiszámítása, értékmegőrzése sem függhet az ellátásban részesülő rászorultságától, szociális helyzetétől.
Fónagy János úgy tartja: a nyugdíjrendszer éppen akkor „igazságos”, ha a megállapított ellátások értékmegőrzésekor a megállapításkori nyugdijarányok megmaradnak. Úgy gondolja, ezt egységes mértékű emeléssel lehet elérni. Ettől eltérő, differenciált emelési módszer a magasabb biztosítási teljesítmény eredményeként megállapított nyugellátások fokozatos értékvesztését okozná – közölte.
Rögzítette, hogy a differenciált emelés szerinte azt jelenthetné, hogy aki egy életen át aktív járulékfizető volt, kevesebb ellátást kapna, míg aki csak keveset dolgozott a munkaerőpiacon, magasabb nyugdíjban részesülne.
„Ez nem csak igazságtalan, de a közteherfizetésre nézve is ellenösztönző lenne, ami hosszabb távon a nyugdíjrendszer fenntarthatóságát is veszélyeztetné”
– állította az igazság bajnoka, Fónagy János.
Úgy véli, a nyugdíjrendszerben a szolidaritási elv is érvényesül, az alacsony összegű nyugellátásban részesülők méltányossági nyugdíjemelést, illetve egyszeri segélyt kaphatnak.
Mint ismert, idén januárban a korábban tervezett infláció mértékével, 3,2 százalékkal „emelkedtek” a nyugdíjak. Fónagy János is erre hivatkozott. Arról azonban már elfelejtett beszélni, hogy a nyugdíjas árkosárindex mértéke is bőven 10 százalék fölé ugrott, miközben az infláció is újból meglódult, a KSH friss adatai szerint 5,5 százalék volt a pénzromlás mértéke januárban.
Megírtuk, hogy miután kiderültek a kedvezőtlen adatok Nagy Márton a közösségi oldalán kérte az emberek segítségét. A miniszter Facebookon tette fel a kérdést, hogy jöhetnek-e újból az árstopok.
(24.hu nyomán)
Kapcsolódó:
DK: Azonnal korrigálni kell a nyugdíjakat és visszahozni a svájci indexálást!
Ekkora a baj? Rendkívüli bejelentést tett Nagy Márton a kilövő infláció miatt