Titkolták a dunai mérések eredményeit.
Melegebb volt a Duna a megengedettnél a Paksi Atomerőműnél egy eltitkolt mérés rejtegetett adatai szerint – számolt be az Átlátszó. A lap munkatársai véletlenül bukkantak egy mérő bójasorra a Dunában 2023 nyarán, de az eredményeket kitartóan próbálta előlük eltitkolni az erőmű vezetése. Saját méréseik súlyos gondokra figyelmeztettek, amit a később kiadott adatok is igazoltak.
Az erőmű nem volt képes betartani a jogszabályt, ezért a kormány módosította azt
A dunai élővilág védelme miatt 30 fokos hőmérsékleti korlátozást vezettek be, de ezt rendre áthágta az erőmű. Az erre vonatkozó jogszabályt módosította a fideszes többségű parlament.
Tavaly nyáron Pakson, a Duna vízhőmérsékletének ellenőrzése közben komoly anomáliákra derült fény. A lap munkatársai júliusban a Paksi Atomerőműnél ismeretlen mérőbójákat találtak, amelyeket ismeretlenek felügyeltek laptopjaikkal. Annyit árulhattak el, hogy
az atomerőmű munkatársai, de nem beszélhetnek.
A helyszínen mért adatok több időpontban is 30 fok feletti hőmérsékletet mutattak, különösen a part mentén. A Paksi Atomerőmű hivatalos közleménye azonban azt állította, hogy soha nem mértek ilyen magas értékeket.
Mindenhol próbáltak betartani a nyomozó újságíróknak
A mérési adatokat többszöri közérdekű adatigénylés és országgyűlési interpelláció után megnézhették ugyan az újságírók a helyszínen, de elektronikus másolatot nem készíthettek róluk. Ennek ellenére bebizonyosodott, amitől féltek.
A mérőbóják július 17-19. között több alkalommal is
30 fok fölötti vízhőmérsékletet mértek.
A víz a part menti bójáknál volt a legmelegebb, ahol hirtelen 4 fokos hőmérsékletemelkedést is tapasztaltak.
A Paksi Atomerőmű hivatalos adatai ezzel szemben nem jeleztek ilyen kirívó értékeket. Az erőmű által alkalmazott mérés nem tükrözi teljes mértékben a valós vízhőmérsékleti helyzetet. Mivel nem veszi figyelembe a part menti, melegebb zónákat, az eredmények torzulhatnak. Eleve gyanús, hogy
trükközéssel próbálják manipulálni az eredményeket.
Ugyanis gyakran késő délután a legmelegebb a Duna, míg az erőmű a mérési időpontokat kora délelőttre tette.
Pusztul a halálomány és egyre több az invazív faj
A paksi erőmű által kibocsátott forró víz mennyisége a Duna élővilágára is súlyos hatással van. A jogszabályok szerint a víz hőmérsékletének 30 fok alatt kell maradnia, hogy megóvja a vízi élőlényeket, de az erőmű működésének hatásai már most is érzékelhetők. Főként
a védett hal- és vízi gerinctelen fajok vannak veszélyben,
amelyek számára a nem ideális az ennyire meleg víz. A negatív hatások tovább fokozódhatnak, ha egyszer elkészül a Paks 2., mivel az még több melegvizet bocsát majd a Dunába.
Orbánéknak nem fontos, hogy hosszú távon mi történik
Idén tavasszal jogszabály-módosítás történt, amely lehetővé teszi a Paksi Atomerőmű számára, hogy
„ellátásbiztonsági okokból” túllépje a 30 Celsius-fokos vízhőmérsékleti határt,
amihez az energiaügyi miniszter adhat engedélyt. Ez a változtatás komoly aggályokat vet fel, mivel a Duna további hőterhelése által a természetvédelmi problémák még súlyosabbá válhatnak.
(Átlátszó/YouTube)
Kapcsolódó:
Hivatalos: Orbán minisztere dönti el, túlmelegedhet-e a Duna Paksnál
Hogy mi? Orbánék törvényt módosítanak azért, hogy valamire még többet költhessenek