Itt valami bűzlik: Váratlanul eltűntek a Boldog Istvánra terhelő bizonyítékok

„Adminisztrációs hiba” történt.

Folytatódik a bukott fideszes politikus, Boldog István korrupciós ügye. Csakhogy váratlan fejlemény történt. Kiderült, hogy a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat által készített több hónapnyi lehallgatott telefonbeszélgetés hanganyaga

egyszerűen eltűnt.

Az indok? Egy „adminisztrációs hiba”.

Mint ismert, Boldog István és nyolc társa hivatali vesztegetés elfogadása és más bűncselekmények miatt került a bíróság elé, miután kiderült, hogy hatalmukkal visszaélve befolyásolták, mely települések jussanak EU-s fejlesztési támogatáshoz, és azt hogyan használják fel.

Adminisztrációs hiba miatt úszhatja meg Boldog István?

Az indoklás szerint a 2019 júliusa és októbere közötti időszakban „adminisztrációs hiba miatt nem került sor a hanganyagok archiválására”. Az ebben az időszakban történt lehallgatásról, telefonbeszélgetésekről csak leiratok állnak rendelkezésére.

Erre pedig hivatkozni tud Boldog István ügyvédje

Boldog védője, Varga István szerint a leiratok nem helyettesíthetik a hangfelvételeket. A védelem állítja: nem tudják ellenőrizni, hogy a leiratok pontosak-e, vagy hogy valóban az érintettek hangja hallható-e azokon. Az ügyvéd szerint a tisztességes eljáráshoz és a védelemhez való jog is sérül. Emiatt azt kérik, hogy a bíróság zárja ki ezeket bizonyítékokat.

Varga István egyébként már az egész tárgyalás legelején, 2022 végén kérte a lehallgatási anyagok kirekesztését a bizonyítékok közül. Akkor arra hivatkozott, szerinte aktív országgyűlési képviselőt nem hallgathattak volna le a nyomozó ügyészek. Ezt a bíróság akkor

elutasította.

Ügyészség: az adminisztrációs hiba nem befolyásolja az ügy érdemi részét

A Telex az ügyben megkereste a Központi Nyomozó Főügyészséget. Azt akarták megtudni, mit jelent az az adminisztrációs hiba, amely miatt nem archiválták ennek a három hónapos időszaknak a felvételeit. Illetve azt is, hogy mennyire gyakori az ilyen hiba.

Az ügyészség azt írta, folyamatban lévő ügyben részletes választ nem adhatnak. Azt azonban leszögezték, hogy „az ügy érdemét érintő bizonyítást az – egyébként igen ritkán előforduló – adminisztratív hiba nem érinti, a telefonbeszélgetésekről készült leiratok okirati bizonyítékként kerülnek értékelésre.”

Egy másik kérdésre azt válaszolták:

„A lehallgatásról készült leiratok tartalmával kapcsolatos kérdésére általános jellegű válasz nem adható, azt mindig az egyedi ügy sajátosságai határozzák meg. Tájékoztatásul annyi közölhető, hogy a bírói engedélyben megjelölt bűncselekmény és cél határozza meg, hogy a lehallgatónak, mint hivatalos személynek milyen közlésről kell leiratot készíteni, ezt jelenti a célhoz kötöttség elve.

A leirat közokiratnak minősül, annak tartalma közhitelesnek tekintendő. Ismételten utalnék a korábbi válaszomra, miszerint az adott ügyben bizonyítékvesztés nem történt. A bizonyítékokat – egyedileg és összességében is – a bíróság ítéletében értékeli.”

(telex.hu nyomán)

Valódi Hírek