Több mint ezer szamárköhögéses megbetegedést jelentettek.
Bedurrant a szamárköhögés-járvány
Szamárköhögés-járvány van Magyarországon. Tavalyhoz képest megugrott a regisztrált megbetegedések száma. Minden korosztályt érint a betegség.
A Semmelweis Egyetem adott ki egy közleményt, amely szerint az országban jelentős szamárköhögés-járvány zajlik. Azt írták, ebben az évben
eddig 1127 szamárköhögéses megbetegedést jelentettek,
miközben 2023-ban ennél jóval kevesebb, alig 20-at.
A betegség levegőben terjedő nyálcseppek útján terjed. Az első két hétben a legfertőzőbb, de gyógyszeres kezeléssel a fertőzés veszélye csökkenthető.
Mik a tünetek?
A betegség a kezdeti szakaszában tüsszögés, nátha, hőemelkedés, enyhe köhögés a jellemző. Később súlyosabb köhögési rohamok jelentkeznek, amelyek akár hónapokig is eltarthatnak.
Csecsemőknél életveszélyes légzésleállás is előfordulhat. A felépülés ideje elég hosszú, akár 3 hónapba is telik. A fertőzés gyanúja esetén az érintetteknek antibiotikumos kezelés mellett kerülniük kell a csecsemőket és a fogékony csoportokat.
A megelőzés érdekében a gyerekek összesen öt oltást kapnak. Az országos Müller Cecília országos tiszti főorvos ajánlása szerint
„javasolt a szamárköhögés elleni emlékeztető oltás a várandósoknak, mert az az újszülöttet is védi”.
A nyáron vakcinahiány volt
Az év első felében Magyarországon még nem mutatkoztak aggasztó jelek, ugyanakkor néhány szomszédos országban már ekkor emelkedésnek indultak az esetszámok.
A nyár közepére azonban itthon is egyre több szamárköhögéses megbetegedést regisztráltak, még a megfelelő átoltottság mellett is. Augusztusra már egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a helyzet komoly aggodalomra ad okot,
ráadásul vakcinahiány is fellépett.
Szeptemberben tovább fokozódott a probléma: az esetek száma nőtt, és különösen aggasztóvá vált a csecsemők megbetegedésének gyarapodása, mivel számukra a betegség kiemelten veszélyes.
Kapcsolódó cikkünk:
Bedurrant a járvány? Rohamosan terjed a fertőző betegség, a vakcina szinte elérhetetlen
(Címlapképünk illusztráció)