Nobel-díjról magyarázott a miniszter, miután recesszióba lökte a magyar gazdaságot az Orbán-kormány.
Nagy Márton elárulta, ki húzta a rövidebbet
Nagy Márton is részt vett a 18. kerületi Fidesz–KDNP „polgári estjén” csütörtökön, ahol a meghívó szerint még a jelenlévők is feltehették – mert megengedték nekik – a kérdéseiket Magyarország új, „semleges”-nek nevezett gazdaságpolitikájáról.
„20 évig voltam a Nemzeti Bankban, aztán összevesztem Matolcsyval, úgyhogy eljöttem a kormányba. Most már láthatják, ki húzta a rövidebbet”
– jelentette ki a rendezvényen a nemzetgazdasági miniszter.
Nagy arról beszélt a beszéde elején, hogy szerinte jó érzés, ha egy minisztert kiszakítanak a minisztériumból és ezzel közel kerülhet a választókhoz, mert – fogalmazott – „az idő nagy részében makroösszefüggésekkel és a magyar gazdasággal foglalkozik”.
A Telex tudósítása szerint azt is megjegyezte, hogy véleménye szerint ő az egész életét az országnak szenteli, „a felesége szokta is emiatt ütni, hogy miért az ország az első”.
Emlékeztettek Orbán Viktor közelmúltban tett kijelentéseire is, miszerint „egy 500 éve nem látott világrendszerváltás közeleg, és az új helyzetben fontos, hogy Magyarország ne engedje magát bezárni a keleti vagy a nyugati világgazdaságba, mindkettővel kapcsolatban kell maradni”. A miniszterelnök a napokban pedig arról beszélt, hogy szerinte „100 éve nem volt ilyen erős a magyar diplomácia”, mint jelenleg.
A kormány októberben tette közzé 21 pontos „gazdasági akciótervét”, amelynek célja (lenne), hogy az ország 3-6 százalékos gazdasági növekedést tudjon produkálni. A legutóbb 0,7 százalékos visszaesésről számolt be a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Nagy Márton csütörtöki szónoklatának e két téma – a gazdasági semlegesség, valamint a kormány új akcióterve – szolgáltatta az apropót.
Így „mentené meg” a német gazdaságot is Nagy Márton
Nagy miniszter kitért a 2024-es szégyenteljes gazdasági adatokra is, amellyel kapcsolatban azt mondta: a gazdaság állapotára az, hogy áprilisban még mindenki (rajta kívül „az IMF, az EU és az egész piac”) azt hitte, hogy 2-2,5 százalékos gazdasági növekedés várható, mert azt gondolták, „Németország nincs akkora bajban, mint amekkorában van”.
„De Németország teljesen szétesett, és ezzel maga alá teperte a magyar gazdaságot. Ebből kell most kirángatnunk.
Természetesen a német gazdaságot nem tudom ebből kihozni, még nem tartunk ott, hogy a német gazdaságot is én irányítsam”
– rögzítette a nemzetgazdasági miniszter, aki Franciaországgal szemben már nagyvonalúbb volt. Azt mondta, szerint ők az egyetlenek, „akik észnél vannak”: sok pénzt tesznek a gazdaságba, az atomerőművekkel gondoskodnak az olcsó energiáról – mondta.
„Mi azt mondjuk, hogy a nyugati és a keleti tőke ugyanolyan jó, mindenki jöhet, aki vállalkozni akar, munkahelyet teremt, és felhúzza a régiót”
– magyarázta a „semleges” gazdaságpolitikáról.
„Kész-passz. Nem kell ahhoz Nobel-díjat kapnia valakinek, hogy kitalálja, hogyan működjön egy ország”
– jelentette ki a tárcavezető.
A 21 pontos akciótervről és a lakhatási válságról
Az új gazdaságpolitika 21 pontos akciótervéről elmondta: ennek alapjai a reálbér-emelkedés, a lakhatás, illetve a kis- és középvállalkozások támogatása. Úgy gondolja, a kormánynak most vissza kell adnia, hogy az infláció 2023-ban „megette a béreket”.
Kitartott álláspontja mellett, miszerint 2028-ban Magyarország eléri a 400 ezer forintos minimálbért. A lakhatási válságról azt mondta, nemcsak a keresletet fogják növelni, hanem a kínálatot is, a fejlesztőknek sok-sok tőkét adnak a fejlesztésre – közölte. Felidézték, hogy Nagy miniszter már októberben is beszélt arról, hogy Budapesten lakhatási válság van. Azt mondta akkor Nagy Márton, hogy
az Orbán-kormány elmúlt másfél évtizedben meghozott intézkedései jelentősen rontották a lakhatás megfizethetőségét.
Az Egyesült Államok új elnökéről
Donald Trumpról elmondta: szerinte Magyarország számára „nagyon pozitív lesz”, hogy őt választották az Egyesült Államok elnökének, mert ezzel visszatérünk a „normalitáshoz”, „nem hülyül el a világ”, és ez a legfontosabb dolog szerinte. Elmondta, Trumptól rövid távon a kettős adóztatás helyreállítását, és az egyszerűsített vízumot várja, illetve azt, hogy legyenek közvetlen járatok Amerikába és Magyarország között,
„ha már a reptér a miénk”.
Úgy vélekedett, hogy a Trump által kilátásba helyezett kereskedelmi vámokat el lehet kerülni, csak kell egy jó egyezség, az Egyesült Államoknak sem lesz érdeke, hogy „kicsinálja a kínaiakat”.
Kiderült: ekkora növekedést jósol Nagy Márton
Úgy tartja, a kiskereskedelem és a fogyasztás is „gyorsan jön vissza”. A KSH adatai segítségével elmondta, szeptemberben „a kiskereskedelmi forgalomban főleg az árvíz miatt volt visszaesés” (!) – szerinte. Az októberi számok alapján azt mondta, szerinte „erős visszapattanás lesz, a fogyasztási boom ki fog tartani”. A nemzetgazdasági miniszter elmondta,
4-5 százalékos növekedési ütemet jósol (?).
A reptérrel kapcsolatban azt jegyezte meg, hogy ő nagyon sok mindenre büszke, két dologra a leginkább: arra, hogy „megoldotta a devizahitelezést Magyarországon”, és arra, hogy visszavásárolták a repteret. Úgy gondolja, a reptér volt a legjobb vásárlás, ami csak történhetett az ő életében, de a magyarok életében is, mert rengeteg pénzt hoz.
„A Cargo-forgalom 60 százalék év per év alapon – ki akar 60 százalékos növekedést a vállalkozásában?”
– vetette fel.
Kapcsolódó:
Furcsa hírek érkeztek a „keleti nyitás”-ról: Már a debreceni repteret is leigázhatják a kínaiak
Mit művel Nagy Márton? Pusztító csapás érte a magyar gazdaságot
Aggódnak a szakértők: Nagy baj van a gazdasággal, bedőlhetnek a boltok Magyarországon