Végre ítélet született.
Boda Zoltán bíró kötelezte az alperest, vagyis a Belső-Pesti Tankerületet, hogy kamatostól fizesse meg a felmentési díjat és a végkielégítést a felpereseknek. Ez fejenként bruttó egymillió forint körüli összeget jelent az öt pedagógus részére. Egyúttal kötelezte a tankerületet a perköltség kifizetésére 15 napon belül.
Megírtuk, hogy közösen indítottak pert a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból kirúgott tanárok. 2022 októberében pertársaságot alakítva indítottak munkaügyi pert a volt munkáltatójuk ellen. Mint ismert, a Kölcseyből öt tanárt rúgtak ki „polgári engedetlenség” miatt, őket ezúttal a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédei képviselték. A per 2023. áprilisban kezdődött.
Évekig húzódott az ügy
November 8-án pont került a tanárok ügyére az évek óta húzódó ügyben. A bíróság a legtöbb pontban a tanároknak, Molnár Barbarának, Ocskó Emesének, Palya Tamásnak, Sallai Katalinnak és Törley Katalinnak adott igazat a Belső-Pesti Tankerület ellen, amiért polgári engedetlenség miatt azonnali hatállyal elbocsátották őket – írta a hvg.hu.
A bíróság azon körülménynek tulajdonított döntő jelentőséget, hogy
csak az említett öt tanárt rúgták ki.
Mást ugyanis nem szankcionáltak, aki részt vett a „polgári engedetlenségben”.
Kapcsolódó: FRISS: Budapestre ért a Tudásmenet, a Kölcsey Ferenc Gimnáziumnál folytatódik a tüntetés
Nem csak az elmaradt óraszámok számítanak
Meg kellett állapítani a bíróságnak azt is, hogy mennyire volt jelentős a tanárok kötelezettségszegése. Arra a következtetésre jutottak, hogy történt kötelezettségszegés, ám annak mértéke nem volt jelentős. Volt olyan tanár, aki nagyobb óraszámot hagyott ki, mint a felperesek, mégsem érte semmilyen szankció.
A bíróság értékelte azt is, hogy a pedagógusok
a közoktatás helyzetének javítása érdekében,
jobbító szándékkal éltek Alaptörvényben biztosított jogukkal, a polgári engedetlenséggel. Tehát nem öncélúan vagy lustaságból nem akartak dolgozni a tanárok. Bár munkavégzési kötelezettségüknek nem tettek eleget, mégis más szempontot nem mérlegelt a tankerület, így
aránytalan szankciónak minősül a rendkívüli felmentés.
A követelés összesen körülbelül 35 millió forint volt, a bíróság pedig 27 milliót ítélt meg a felpereseknek.
Kapcsolódó: Nemzetközi elismerésben részesült a Kölcsey Gimnázium kirúgott tanára
Törleyt akarhatták megregulázni
Tóth Balázs ügyvéd szerint az egyik kulcskérdés a perben, hogy miért pont ezt az öt tanárt rúgták ki, miért nem hatot vagy húszat – idézte fel a 444.hu.
Szerinte az országos tiltakozások egyik ismert arcát akarták megregulázni, Törley Katalin ezért kerülhetett az öt tanár közé. Ahogy Fazekas Csaba, a Kölcsey Ferenc Gimnázium igazgatója elmondta: a kirúgások előtt az iskola igazgatójával nem egyeztetett a tankerület.