Magyarázkodik a miniszterelnök a silány gazdasági adatok miatt.
Októberben megírtuk, hogy bár a nyár elején a stabilizálódás jeleit mutatta az ipar, a friss augusztusi adat szerint ideiglenes volt a megállás a lejtőn: az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkel zsugorodott a termelés volumene. Az adatok szerint az elmúlt 10 hónapból hatban csökkent, egyben stagnált az ipar teljesítménye az előző hónaphoz képest, így nem meglepő, hogy a termelés (naptárhatástól megtisztítva)
4,1 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbi szinthez képest.
Orbán Viktor úgy tudja, a magyar iparral „nincsen semmi baj”
„A magyar iparral nincs semmi baj, nekünk kereskedelmi problémánk van, el kéne adnunk a termékeket”
– magyarázta Orbán Viktor vasárnap a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Azt mondta: Magyarország az egész világpiacra termel, és ha a világpiaccal baj van, akkor a vevőkör beszűkül szerinte. Hozzátette, hogy véleménye szerint a világgazdaság ilyen.
„Hullámzik, de ez majd változik”
– mondta, kitérve rá, hogy az elmúlt években „hatalmas fejlesztések valósultak meg idehaza, ha viszont pechünk lesz, az épp hullámvölgyben lesz majd”.
Mint ismert, „hullámvölgyek” lettek: a forint a 410 körüli árfolyamával történelmi mélypontra került, a magyar gazdaság pedig a 3-6 százalékos növekedés helyett egy 0,7 százalékos visszaesést tudott „produkálni”, ezzel pedig Magyarország gazdasága recesszióba került. Ám Orbán Viktor minderről nem tett említést. Arról ugyanakkor beszélt, hogy ő nem osztja a szakértők és közgazdászok véleményét a kérdésben.
„Magyarország ipari termelés szempontjából egy fantasztikus színvonalat ért el”
– fejezte ki magát a miniszterelnök, amikor a német gazdaság növekedéséről és a magyar gazdaság összeomlásáról kérdezték.
Vegyék meg keleten?
Orbán Viktor ugyanakkor reményeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a következő időszakban beindul a BMW-gyár, „ha pedig az akkumulátorgyár és a világgazdaság kiegyenesedik, a rossz bőrben lévő Európa is lábra állhat” – jósolta a miniszterelnök.
„Ha nyugaton nem tudják megvenni a termékeinket, vegyék meg keleten, ez kell a gazdaság helyreállításához”
– jelentette ki. Hozzátette, mielőbb fel kell venni a kapcsolatot Nagy Elekkel, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökével, egyúttal megköszönte elődje, Parragh László munkáját.
Kapcsolódó: 24 év után leváltották Orbán Viktor kulcsemberét
A munkáshitelről
Elmondta: az, hogy mi legyen a bérszint, az tudja megmondani, aki a gazdaságban dolgozik, „nem valaki az asztal mögül”.
„A munkásoknak is vannak jogos követeléseik és a gyáraknak is. Bértárgyalások kellenek és nem javaslatok egy jól öltözött politikustól, akinek fogalma sincs, hogy működik a gazdaság, de ő meg akarja mondani. Ettől feláll a szőr a hátamon”
– mondta. Orbán szerint a kormánynak felelőssége van ebben a kérdésben. Elmondta azt is, hogy a valóságnak szerinte nem annak kell lennie, hogy mekkora legyen a bér, hanem hogy azok tárgyaljanak, akik működtetik a gazdaságot.
A munkáshitelről azt mondta, jelenleg mintegy 20 ezer diáknak van diákhitele Magyarországon.
„De mi van a melós csávókkal? Igaz, hogy hamarabb álnak munkába, de nekik is nehéz az indulás. Nyilván nem akarunk a lustáknak támogatást nyújtani, de a többség dolgozni akar”
– fogalmazott.
Azt is mondta a miniszterelnök, hogy szerinte a lakhatási problémák miatt az életkezdés későbbre tolódott, így nehéz önállóan lábra állni (!), de a minap bejelentett „támogatással” véleménye szerint ezt sikerült megoldani. A munkáshitel a 17-25 éves korosztály számára lesz elérhető, és 4 millió forintos hitellel támogatja a korábban munkába állókat – mondta Orbán.
Orbán úgy tartja, a nagyvállalkozások „rendben vannak”, a nagyipari termelési kapacitások kiépültek. Erősek például az építőipari vállalkozások, a magyar cégek elképesztő dolgokat csinálnak külföldön – vélekedett.
Kapcsolódó: Lehullt a lepel Orbánék keleti nyitásáról: Sokkoló fotók kerültek elő a magyar kormány stiklijéről
3-3,5 százalékos növekedésről beszélt
Kifejtette: a kisebb vállalkozások ma nehezen boldogulnak szerinte, így a szintén nemrégiben ismertetett Demján Sándor-program őket támogatja.
„A betéti kölcsönnel az állam beszáll a vállalkozásába és tagi hitellel meg tudjuk emelni a cég kapacitását. Ez egy új gazdaságpolitikai vállalkozás.
Az előttünk lévő év 3-3,5 százalékos emelkedés lesz. 2025-ben fantasztikus év vár ránk ebből a szempontból”
– mondta el Orbán Viktor.
Videó:
(Orbán Viktor/Facebook)