Ezt a főváros ellenzéki vezetésének kritikájával kísérve jelentették be.
A Magyar Közlöny hasábjain jelentette be a hírt az Orbán-kormány
Az Orbán-kormány a Magyar Közlönyben tette közzé 21 pontos gazdaságpolitikai akciótervét. A kabinet indoklása szerint a gazdaság a koronavírus-világjárvány és a háború következtében megváltozott. Szerintük ezért új megoldásokra és rendhagyó gazdaságpolitikai eszközökre van szükség, hogy Magyarország a megváltozott helyzetben is sikeres legyen.
„A kormány álláspontja szerint kizárólag a gazdasági semlegesség biztosításával nyílik lehetőség arra, hogy 2025-ben elérhető legyen
a 3–6 százalék közötti gazdasági növekedés”
– álmodoznak.
Természetesen hangsúlyozzák, hogy céljuk a magyar családok, valamint a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások segítése.
Az új akcióterv 21 lépése elvileg három alapelvre épül: a jövedelmek vásárlóerejének növelésére, a megfizethető lakhatás biztosítására és a kis- és közepes vállalkozások támogatására.
A kormány úgy szándékozik növelni a reálbéreket, hogy a munkáltatói és a munkavállalói érdekképviseleteket egy hároméves bérmegállapodásra kényszeríti. A terv körvonalazására Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter év végéig kapott határidőt.
A nemrég beharangozott munkáshitelprogramot Nagy Mártonnak és Hankó Balázsnak november végig kell kidolgoznia. A családi adókedvezmény összegének megduplázása Varga Mihály, Nagy Márton és Hankó Balázs feladata.
Nekiment Orbán Budapest ellenzéki vezetésének
A megfizethető lakhatás témájával kapcsolatban a kormány nekiment Budapest ellenzéki városvezetésének:
„Budapest súlyos lakhatási problémával néz szembe, amely probléma megoldása elsődlegesen a főváros feladata lenne, de
láthatóan ezt a problémát a főváros nem tudja kezelni.”
Orbánék ezzel indokolták, hogy beszántják az Airbnb-t a fővárosban. A hivatalos szöveg szerint a nemzetgazdasági miniszter feladata lesz, hogy megvizsgálja a magánszálláshely-szolgáltatásnyújtás szigorításának lehetőségét. Feltételezhetően nem fognak kegyelmezni az Airbnb-t alkalmazó lakástulajdonosoknak.
Felmerült még a lakbérek mértékének és a bérleti szerződések feltételeinek az újraszabályozása, illetve az, hogy az egyetemek és a főiskolák megfelelő számú és színvonalú kollégiumi férőhelyet tudjanak biztosítani.
Nem csak a nyugdíjpénztári megtakarítást lehet lakásfelújításra költeni
Orbánék felfogták, hogy az embereknek nincs pénze lakásvásárlásra és -felújításra, ezért most kiadták, hogy a Széchenyi-pihenőkártyára kapott juttatások akár 50 százalékát is felújításra lehessen költeni. Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok viszont akár a megtakarítás teljes összegét felhasználhatják. A lakosság hosszú távú elszegényítésével akarják tehát megpörgetni az építőipart és a lakásbizniszt.
A Demján Sándor-program meghirdetésével a kormány célja a hazai vállalkozások számának megduplázása. Ennek keretében elvileg a hazai kis- és középvállalatokat támogatják. Az Eximbank exportösztönző hitelprogramjainak újraindításával a magyar vállalkozások külföldi megjelenésének támogatását célzó hitelprogramokat szándékoznak létrehozni.
Kapcsolódó:
Kiszivárgott Orbán titkos beszéde: Itt van a miniszterelnök „nagy” dobása