Ursula von der Leyen kemény üzenetet küldött Orbán Viktornak.
Prágában egyeztetett pénteken több közép-kelet-európai ország vezetője. A 444.hu részletezése szerint a GLOBSEC regionális biztonságpolitikai konferencia keretében a kontinensre leselkedő veszélyekről tárgyaltak.
A rendezvényen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője is felszólalt, és bár nevet nem említett, de nyilvánvalóan Orbán Viktornak is üzent. Mint mondta, egyesek az orosz-ukrán háború kapcsán nem a megszállót, hanem a megszállott felet hibáztatják.
„Ezért azt akarom kérdezni tőlük: hibáztatták valaha a magyarokat a szovjetek 1956-os inváziójáért? Hibáztatták valaha a cseheket a szovjet elnyomásért 1968-ban?”
– fogalmazott. Megjegyezte, bár Európában tengernyi nyelvet beszélünk,
a megadás egyiken sem jelenti a békét,
a szuverenitás pedig nem összeegyeztethető a megszállással. Meglátása szerint akik Ukrajna támogatásának felhagyása mellett érvelnek, azok nem a békéért, hanem a megbékítésért és Ukrajna alávetettségéért érvelnek.
Ursula von der Leyen beszédét az X-en is megosztotta:
The second half of the decade will be high-risk.
We Europeans must be on guard.
We must think about our Union as, intrinsically, a security project.
Where Central Europe has a crucial role to play ↓ https://t.co/m3LndLHjkN
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) August 30, 2024
Mi történt az elmúlt napokban?
Csütörtökön beszámoltunk arról, hogy az EU-tagországok külügyminiszterei bejelentették, Budapest helyett Brüsszelben tartják nyár végi ülésüket, amelyet hagyományosan egyébként a soros elnökséget ellátó országba szoktak szervezni.
Úgy tudni, az egyeztetésekre azért nem kerülhet sor a magyar fővárosban, mert az EU vezető diplomatái rendkívül felháborodtak Orbán Viktor „békemisszióján”, amelynek keretében a magyar nemzetvezető Moszkvába és Pekingbe is ellátogatott, hogy hízelegjen diktátor példaképeinek.
Kapcsolódó: Most futott be az irdatlan pofon Orbánnak: Kiközösítették az EU-s diplomaták a magyar miniszterelnököt
A 444.hu az uniós külügyminisztereket kérdezte a helyszíncseréről. Az ír külügyminiszter, Micheál Martin szerint ez egy bölcs döntés volt. Hasonlóan vélekedik Elina Valtonen finn külügyminiszter.
„Vannak bizonyos szabályok, amelyek betartását elvárjuk az unió soros elnökétől. Magyarország jobban tenné, ha odafigyelne ezekre, fogalmazzunk így”
– jegyezte meg.
Hadja Lahbib belga külügyminiszter is támogatta a döntést. Hangsúlyozta, az uniós elnökségnek védenie, javítania, támogatnia kellene a közös álláspontot ahelyett, hogy párhuzamos diplomáciát folytatna, ezzel gyengítve a közösséget.
„Azt kell mondjam, van egyfajta cinizmus a magyar vétóban. És a cinizmusnak nincs helye az uniónkban, amelynek a következetesség és a szolidaritás is alapértéke”
– fogalmazott.
Antonio Tajani saját bevallása szerint Josep Borrell döntése ellen volt. Az olasz külügyminiszter szerint az elnökség Magyarországé, nem pedig egy párté hazánkban.
Nem finomkodtak
Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter úgy nyilatkozott, a döntés egyértelmű bizonyítéka annak, hogy Európa országai nem értenek egyet a magyar politikával, valamint azzal, ahogy hazánk az elnökségi címét kezeli. Orbánék „békepártinak” nevezik magukat, ám ezzel nem ért egyet a litván külügyminiszter, aki szerint a magyar kormány az elszigetelődést választotta, amit tesz, az nem népszerű, nem lesz soha a „mainstream” (fő irányvonal – a szerk.) része.
„És azt is elmondhatom, hogy sok európai ország arra vár, hogy bizonyos egyének uralma véget érjen”
– fűzte hozzá.
Kapcsolódó: Ütik-vágják az EU-ban Orbánt: Váratlan üzenetet kapott a magyar miniszterelnök
Tobias Billström svéd külügyminiszter azt mondta, teljesen egyetértenek azokkal a kritikákkal, amelyek Orbán Viktor „békemisszióját” érték.
„Amikor odament, kizárólag Magyarország miniszterelnökeként volt ott, nem az elnökség sapkájával a fején. Amit mondott, amiket tett, az a magyar kormány felelőssége, és semmi köze az uniós elnökséghez”
– hangsúlyozta.
Josep Borrell, az EU külügyi- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön bejelentette, dolgoznak azon, hogyan kerülhetnék ki az Ukrajnának fegyvereket szállító tagállamoknak járó pénzügyi visszatérítések magyar blokkolását.
Kapcsolódó:
Izzik a levegő Brüsszelben: Egymás után kapja a sallerokat a Putyinnal cimboráló Orbán (+videó)
Újabb csapás érte Magyarországot: Kitört a diplomáciai botrány Orbán Viktor miatt