Megtörték a csendet a szakértők: Kiderült, mi lehet Pintérék megdöbbentő variálásának hátterében

A katasztrófavédelem átalakítása rengeteg fontos kérdést felvet, ám a részletek még nem álltak össze.

Nem lenne meglepő, ha a kormány azért alakítaná át a katasztrófavédelmet, hogy még gördülékenyebbé tegye az általa favorizált beruházások engedélyeztetését. Erről egy katasztrófavédelmi középvezető nyilatkozott a minap a Népszavának.

Mi történt?

Az értesülések szerint kedden több vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóságnál is állománygyűlést tartottak, komoly átszervezést jelentettek be. Bár a részletek még homályosak, úgy tűnik, hogy a katasztrófavédelmi igazgatóságok hatósági jogköreinek egy részét a kormányhivatalok veszik át.

A katasztrófavédelem a vízügy, az iparbiztonság, a kritikus infrastruktúra és a tűzvédelem területén rendelkezik hatósági jogkörökkel. Az átalakítást követően ezek egy része kerülhet át a kormányhivatalokhoz.

Kapcsolódó: Mi a kínra készülnek Pintérék? Kiszivárgott az ukázuk, már össze is hívták a katasztrófavédelmet

A Népszava forrása szerint jelenleg az a helyzet, hogy a Belügyminisztériumon belül a Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz tartozik a tűzoltók, kéményseprők, iparbiztonsági szakértők munkájának koordinálása, valamint a saját tevékenységük hatósági ellenőrzése is. Utóbbi kerülne át a kormányhivatalokhoz az információk alapján.

A bennfentes szerint szakmai körökben már egy ideje az a szóbeszéd járja, hogy az Orbán-kormány szeretné megkönnyíteni a nagyberuházások szakhatósági engedélyeztetését. Idáig a katasztrófavédelem szakemberei annak tudatában adták ki a szükséges dokumentumokat, hogy kifogásolható eljárás esetén, mint az állomány hivatásos tagjainak katonai bíróság előtt kell felelniük egy-egy döntésért, azok következményeiért.

A forrás emlékeztetett, hogy a katasztrófavédelem szakemberei esküt tettek, amikor az állomány tagjaivá váltak. Ez sokak számára még ma is jelent valamit – hangsúlyozta. A helyzet azonban megváltozna, ha a már említett átalakítások mennének végbe. Napjainkban is megfigyelhető, hogy bizonyos beruházásoknál, például a vízügyi és iparbiztonsági szempontból is érzékeny akkumulátorgyárak engedélyeztetéseinél a kormányhivatalok alkalmazottai gördülékenyebben hozzák meg a megfelelő határozatokat – fogalmazott a bennfentes, akinek a véleményét egy másik katasztrófavédelmi szakértő is osztotta.

Az átalakítás vélhetően a kéményseprőket is érinti majd, bár érdekképviseletük még nem kapott tájékoztatást a részletekről – fejtette ki Vámos Csaba, az egri székhelyű Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke. Hozzátette, hogy eddig sem volt egyszerű egy megüresedett helyre szakembert találni, a jövőben várhatóan még nehezebb lesz. Mint megosztotta, a statisztika szerint körülbelül 1800 kéményseprővel lehetne országosan ellátni a feladatokat, ám jelenleg az említett létszám fele sem áll rendelkezésre.

Mi történt 2023-ban?

Pintér Sándorék nem először húzzák ki a gyufát a katasztrófavédelem munkatársainál. Tavaly nyáron megírtuk, hogy 2023 áprilisában járt le a tűzoltók baleset- és életbiztosítása. A katasztrófavédelem berkein belül nagy felháborodást váltott ki, hogy a Belügyminisztérium nem kötött új biztosítást. Az ügy megoldásaként már azt is felvetették, hogy a tűzoltók egyénileg vagy tűzoltóságonként kössenek maguknak biztosítást.

Erről >>ITT<< olvashatsz részletesen.

Valódi Hírek