Orbánéknak nem sikerült felkészülni az államosítás miatti költségekre.
November helyett egy év átmeneti időszak után, csak 2025 vége felé vezetnék be a CT és az MR vizsgálatok még tavaly nyáron eldöntött államosítását. A kormány ugyanis már most látja, hogy nem tud minden feltételt biztosítani – írta meg a hvg.hu.
Tavaly döntöttek
Tavaly nyáron megírtuk, hogy az Orbán-kormány előkészítette a nagy értékű képalkotó diagnosztikai szolgáltatások, vagyis az MR- és CT-vizsgálatok államosítását.
Mindez azt jelentené, hogy 2024 novemberétől csak az állam végezhetne közfinanszírozott képalkotó CT- és MR-vizsgálatokat. Azoknak a magán- és önkormányzati szolgáltatóknak, amelyek ezen a területen még részt vesznek a közellátásban, november végéig
megszűnne a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK) kapott finanszírozásuk.
Nem áll rendelkezésre elég kapacitás az államosítás érdekében
A magyar kabinet honlapjára felkerült kormányrendelet-tervezet javasolja, hogy egy évvel tolják ki a saját maguk szabta határidőt. Így csak 2025. november 1-től vezetnék be teljes körűen a computer tomográf (CT-) és a mágneses rezonancia (MR-) vizsgálatok államosítását. Addig,
ahol szükséges, maradhatnak az egészségbiztosítóval szerződő magánszolgáltatók is,
ezt rögzíti a tervezet. A benyújtott javaslatból kiderül, hogy Orbánék kénytelenek elismerni és leírni, hogy a nagy lendülettel elhatározott államosítás halogatásának indoka egyszerű:
„nem áll rendelkezésre elégséges állami kapacitás”.
Az einstandolás önmagában kevés
Bár Orbánék tavaly úgy döntöttek, hogy ezt a szektort is einstandolják, rá kellett ébredniük, hogy az államosítás önmagában kevés. Az átszervezés nem olcsó mulatság, az államnak ugyanis kompenzálnia kell a magánszolgáltatókat. Meg is vásárolhatja a magánszolgáltatók gépeit (sőt, újakat is vehet mellé), az állami eszközpark modernizálása érdekében. Gulyás Gergely becslése szerint
ez nagyjából 5-10 milliárd forinttal terheli meg a költségvetést.
A szakma előre figyelmeztetett
A szakma szereplői és a Magyar Orvosi Kamara is figyelmeztette tavaly Pintéréket. A lépés
„tovább ronthatja a diagnosztikában és a járóbeteg-szakellátásban már jelenleg is kritikus mértékű szakemberhiányt,
növelheti a várólistákat.
Valamint rontja a daganatos, a mozgásszervi és a szív- érrendszeri betegek gyógyulási esélyeit, és még több beteget kényszerít a magánellátásba”.
A várólisták jelenleg is elképzelhetetlenül hosszúak. Megírtuk, hogy Pintéréknek sikerült világrekordot dönteniük, hiszen Szombathelyen térdprotézis-beültetésre idén januárban előjegyzett betegek 2030 októberében, 6 év és kilenc hónap múlva számíthatnak.
Ez persze nem hatotta meg a kormányzati szereplőket.