A SPAR-üzletlánc nemrég bepanaszolta a magyar kormányt az Európai Uniónál.
Jogi lépéseket tesznek Nagy Mártonék, az igazságügyi miniszter, Tuzson Bence fog eljárni – fogalmazott a nemzetgazdasági miniszter az ATV azon kérdésére, hogy feljelenti-e a kormány a SPAR-t.
Mi történt?
Az Európai Bizottság már vizsgálja az Orbán-kormány kiskereskedőkre kivetett adóját, illetve az azzal összefüggő panaszt, amellyel az osztrák kormány és a SPAR élt.
Mint írtuk, a holland tulajdonú SPAR osztrák leányvállalata – amely a magyar üzleteket tulajdonolja – átalakította működését, hogy Svájcba menekíthesse magyarországi vagyonát.
A cég közölte, ezzel védekeznek az ellen, hogy Orbán Viktor oligarchái rátegyék a kezüket a magyar piacon második legerősebb élelmiszer-kereskedelmi cégre.
A kisajátítástól való félelem miatt vagyont von ki Magyarországról a salzburgi központú SPAR-kereskedelmi csoport, amelynek részeként az észak-olaszországi, a szlovéniai, a horvátországi és az itteni piacon közreműködő svájci leánycégük kezelésébe adták a vagyonkezelési jogok egy részét – fogalmazott Hans Reisch, a SPAR-csoport vezérigazgatója.
Kapcsolódó: A SPAR Svájcba menekíti magyarországi vagyonát Orbán Viktorék karmai elől
A bolthálózat az EU-hoz fordult
A közelmúltban az osztrák üzletlánc bepanaszolta a magyar kormányt az Európai Uniónál a különadó miatt. A vállalat felszólította a közösséget, hogy haladéktalanul avatkozzon be az ügybe.
Kapcsolódó: Végképp betelt a pohár: Kemény lépéseket tesznek az osztrákok az Orbán-kormány ellen
Hans Reisch levelet küldött Margrethe Vestagernek, az Európai Bizottság versenyjogért felelős biztosának, illetve Thierry Bretonnak, a belső piacért felelős biztosnak, valamint az ügyben illetékes uniós főigazgatóságoknak is.
Az információk szerint Reisch nem egyedül vette fel a kesztyűt. Martin Kocher osztrák gazdasági miniszter és Alexander Schallenberg külügyminiszter is támogatásáról biztosította küzdelmében.
Nagy Márton hadat üzent
A nemzetgazdasági miniszter március közepén úgy nyilatkozott, hogy
„a kormányt érintő támadások hátterében nem a SPAR által megfogalmazott intézkedések állnak, annak valós oka az érintett kiskereskedelmi vállalat veszteséges gazdasági helyzete”.
Szerinte az üzletlánc
„ahelyett, hogy hatékonyságát és versenyképességét megerősítő lépéseket tenne, továbbá beszállna a piaci árversenybe, kétségbeesésében alaptalan álhíreket (sic!) terjeszt”.
Mellette Lázár János építési és közlekedési miniszter is üzent a bolthálózatnak. Mint közölte, a kormány nem tűri a fenyegetéseket a SPAR-tól, amely a „korrumpált osztrák sajtón keresztül” (sic!) üzent a kabinetnek.
„Most, hogy az osztrák fűszeres-közértes, a SPAR így viselkedett, felvetettem a kormányban, hogy ne tűrjük tovább a hazudozást, alaptalan állításokat tőlük, inkább vegyük meg őket szőröstül-bőröstül„
– fogalmazott.
Perelnének Orbánék
Március végén már felröppent a hír, hogy rágalmazási pert fontolgat a SPAR ellen a magyar kormány. A korábbi értesülések szerint a per nem a SPAR Magyarország Kft., hanem az osztrák anyacég ellen irányulna.
„Múlt héten behívtam a SPAR vezetőjét, és elmondtam neki, hogy minden kijelentésnek következménye van, és haladéktalanul támassza alá, amit mondott.
Kikérjük magunknak ezt a hangnemet.
Fáradjanak ide, és mondják el, mire alapozzák ezeket a kijelentéseket, amiknek következményei lesznek”
– mondta Nagy Márton.
A tárcavezető most úgy nyilatkozott az ATV-nek, hogy az Európai Bizottság górcső alá vette a bolthálózat panaszait, de azok nyomán még nem indított vizsgálatot.
Szavaiból továbbá az rajzolódott ki, hogy
már több „feljelentés” történt a különadó miatt az EU-nál,
ez most egy újabb, ám a kabinet nem tervezi visszavonni az intézkedést.
Ismét felmerült a kérdés, hogy a kormány az osztrák anyacéget vagy a magyarországi kft.-t fogja-e jogi úton megtámadni.
Nagy Márton ezzel összefüggésben annyit közölt, hogy
„több szinten történt sértő állítás„, amely arra utalhat, hogy mindkét fél megkapja a feljelentést.
Kapcsolódó:
Rögvest felforrt a levegő: Megtörte a csendet Tiborcz István