A Bencsik-testvérek után most az elismert Petőfi-kutató kapta ízekre Rákay Philip kurzusfilmjét.
Rákay Philipnek vélhetően voltak már jobb napjai is. Ezúttal Margócsy István neves Petőfi-kutató fogalmazta meg gondolatait a kormánypárti producer filmjével kapcsolatban a Jelenkorban megjelent „A titokzatos magyar történelmi kurzusfilm – Avagy a Most vagy soha! mint állatorvosi ló” című hosszú cikkében.
Ezt nem teszi zsebre Rákay
A kutató úgy látja, a film úgy manipulálja a történelmet, hogy
„az nem csupán káros, hanem szégyenletes is”.
Hangsúlyozta: a kerettörténetek bár megfelelnek a valóságnak, a részletek és a belső cselekmények azonban már kitalációk.
„A film nem csupán művészeti fantázia, hanem
minden szempontból hamis és ízléstelen történelmi torzítás”
– fogalmazott Margócsy István, jelezve, a készítők a film „hazafias” tartalmát hangsúlyozzák, és azt várják el a közönségtől, hogy ugyanilyen „hazafias kötelességből” fogadja be és dicsérje a művet. Margócsy rögzítette:
egyetlen filmet sem kell „hazafias kötelességből” megnézni.
Azzal kapcsolatban, hogy a film megtekintését több iskolában is kötelezővé tették, rámutatott: ez rendkívül súlyos károkat okozhat történelmi és irodalmi szempontból egyaránt.
Rákay Philip történelemhamisítását nem szerencsés „hazafias kötelesség”-ként prezentálni
„Bízom benne, hogy a fiatalság e filmből leginkább a verekedésjeleneteket (amelyek sajnos nem első osztályúak, de mégis a legjobbak a filmben) fogja értékelni, és Petőfi Sándor figuráját illetően továbbra is inkább a versekre fog hagyatkozni.
Hiszen e filmnek hamis volta elsősorban nem a részletek és apróságok torzításaiban rejlik: maga a történelemszemlélet egésze (már amennyiben van neki egyáltalán ilyen) hamis.
A történelemhamisítást pedig nem szerencsés hazafias kötelességként prezentálni”
– fogalmazott erősen kritikus írásában Margócsy István.
Kapcsolódó: