Nehéz évekre számíthatnak.
A nők és férfiak közti anyagi különbség már az aktív években is fennáll. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ez a korral csak fokozódik: a nyugdíjas nőket az elszegényedés veszélye fenyegeti Magyarországon.
A nők számára kulcsfontosságú, hogy tudatosan készüljenek nyugdíjas éveikre, ugyanis a munkaerőpiacon több szempontból is hátrányban vannak, emiatt pedig a Bankmonitor számításai szerint
az időskori anyagi kilátásaik is sokkal borúsabbak.
Komoly bérkülönbségek vannak a férfiak és nők között
Az Eurostat legfrissebb statisztikái szerint
a magyar nők jellemzően 17,5 százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál,
ami az Európai Unióban az egyik legrosszabb arány. A méretes szakadék legfőbb okai, hogy a nők gyakran alacsonyabban fizetett munkakörökben dolgoznak, lassabban haladnak előre a vállalati ranglétrán, illetve sok esetben jogszerűtlen diszkrimináció áldozataivá is válnak.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2022-es adatai szerint bruttó 401 700 forintot kerestek átlagosan a teljes munkaidőben foglalkoztatott magyar nők 2021-ben, ami 16,2 százalékkal, azaz 77 500 forinttal marad el a férfiak 479 200 forintos átlagfizetésétől.
A nyugdíjaknál is hasonló a helyzet
A magyar nyugdíjszámítási metódus két fő tényezőt vesz figyelembe: az aktív években megszerzett keresetek mennyiségét, valamint az igazolható szolgálati idő hosszúságát. Márpedig a keresetek messze elmaradnak a férfiakétól: azaz egy nő eleve rosszabb helyzetből indul a nyugdíjszámításkor.
A Magyar Államkincstár 2019-es adatai alapján a férfi nyugdíjasok átlagosan 38,2 évnyi szolgálati időt tudtak felmutatni, míg a nők átlagosan mindössze 33,5 évvel rendelkeztek.
A KSH jóvoltából azt is tudjuk, hogy tavaly év elején a férfiak átlagos öregségi nyugdíja 228 400 forintra rúgott, míg a nőké 192 200 forintot tett ki.
A nemek közti szakadék ezen a téren tehát 15,8 százalék volt.
Annak a 900 000 embernek, aki a „nyugdíjas létminimum” (havi 160 100 forint) alatti időskori jövedelemmel rendelkezik Magyarországon, mintegy 66 százaléka nő. Tehát a legszegényebb, leginkább kiszolgáltatott csoport jelentős részét nők alkotják.
Nehezebb félretenni
Az eleve alacsonyabb keresetből az aktív évek alatt is nehezebb félretenni a nyugdíjas évekre. Ráadásul a nők várható élettartama magasabb, tehát hosszabb időre kéne tartalékot képezni.
A nőknek tehát nem árt időben elkezdeni az öngondoskodást, ha nem akarnak idős korukban kiszolgáltatottá válni. Azonban ehhez sem elég a tudatosság: félretehető pénzre is szükség van.
(Kiemelt képünk illusztráció)
(hvg. hu nyomán)