Van, aki másképp látja.
Megírtuk, hogy január 6-án a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján egyszerre 20 egészségügyi intézmény részleges leállását jelentette be.
Amint arról beszámoltunk, az egyik érintett az egyik legnagyobb hazai intézmény, a II. kerületi Észak-budai Szent János Centrumkórház. Az információk szerint az intézményben előreláthatólag jó ideig nem is fognak működni a januárban leállt osztályok.
Takács Péter egészségügyi államtitkár most a Magyar Nemzetnek adott interjújában magyarázkodott. Szerinte azért kellett ismét belenyúlni az egészségügyi rendszerbe, mert
szürke zónában foglalkoztatták a bérnővéreket
– ennek akartak véget vetni.
Takács szerint a dolgozók általában a minimálbér környékére lettek bejelentve, „a fizetésük egy része pedig borítékban, zsebbe érkezett,
az óradíjukat eléggé egyoldalú módon szabták meg, kvázi kizsákmányolták a szakdolgozókat.”
Az államtitkár hozzátette: a rendszer megszüntetésének másik oka az volt, hogy bár
„a szerződés arra kötelezte a munkaerő-közvetítőt, hogy az adott szakterületnek megfelelő képzettségű szakdolgozót közvetítsen ki, de ez sok esetben nem teljesült, ami a betegbiztonság szempontjából igencsak kockázatos volt”.
Az egyik legnagyobb problémát az ápolók pihenőidejében látta: az úgynevezett bérnővérek esetében az őket foglalkoztató vállalkozások gyakran nem tartották be a pihenőidőre vonatkozó követelményeket.
Takács szerint a tárca intézkedései nyomán bekövetkezett gondok „nem lesznek tartósak”.
„A rendelkezés bevezetése néhol okozhat ugyan átmeneti, de kezelhető fennakadást, ám hamarosan minden helyreáll, beteg pedig addig sem marad ellátatlanul”
– mondta.
A kórházak ezután is köthetnek szerződéseket szerinte, csak a „profitorientált” vállalkozásokat akarták kiiktatni a rendszerből.
„A kórházak a szakdolgozóval, mint magánszeméllyel köthetnek szerződést, ami lehet egészségügyi szolgálati jogviszony, vagy – speciális ellátási érdekből – személyes közreműködői szerződés”
– fejtette ki.
Hogy ez mennyiben javít majd az egészségügyi ellátáson, illetve milyen kockázatokat rejt, arról nem nyilatkozott.