Szerinte sokan nem fogadják el, hogy ők békepártiak.
Szijjártó Péter arról beszélt New Yorkban, hogy eljött az ideje felcsavarni a „globális békepárti többség hangerejét”, így hát Magyarország „minden támadás és nyomásgyakorlás ellenére” továbbra is azt képviseli, hogy a háborút diplomáciai úton kell elrendezni, mert
ők bizony nagyon békepártiak.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról beszélt: az ENSZ Biztonsági Tanácsának előző napi ülésén ismét „nyilvánvalóvá vált„, hogy két teljesen különböző megközelítés él a nemzetközi porondon az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
Szijjártó szerint a „háborúpárti álláspont képviselői” (a Fidesz politikusok a fél világot idesorolják – a szerk.) még attól sem riadnak vissza, hogy a konfliktus eszkalációjával fenyegető nyilatkozatokat tegyenek.
Ám hozzátette, a világ döntő többsége (nyilván itt a gyakran csak Putyin-barátnak nevezett Orbán-kormányra gondolt elsősorban – a szerk.) azt szeretné, hogy véget érjenek a harcok.
„Ehhez képest tegnap ismételten elhangzottak olyan nyilatkozatok, a transzatlanti világ képviselői olyan beszédeket, állásfoglalásokat mondtak itt el, amelyek
egyértelműen a háború folytatását jelzik előre,
egyértelműen eszkalációs kockázatokkal járnak”
– jelentette ki.
Hozzátette, ő azt gondolja, hogy a feladat továbbra is világos: fel kell csavarni a „békepárti tábor” hangerejét, és nyilvánvalóvá kell tenni, hogy a világ döntő többsége békét akar.
Aztán ismét megsajnálta saját magát és hihetetlenül békepárti kormányunkat:
„Akármennyien támadnak minket, akármilyen komoly nyomást helyeznek ránk, akármilyen kritikákkal kell szembenéznünk,
mi, magyarok továbbra is kitartunk a béke mellett”.
Ezt követően reagált Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter álláspontjára, miszerint Magyarország nem valami szolidáris hely. Szijjártó nagyon megsértődött a kollégája szavain, és kijelentette, hogy
„Jean Asselborn kedvenc sportága a magyarok kritizálása”.
Bár itt fontos megjegyezni, hogy a luxemburgi politikus nem a magyarokat kritizálta, hanem az Orbán-kormányt.
„Mi, magyarok több mint egymillió menekültet fogadtunk be Ukrajnából. Nem vagyok pontosan tisztában a luxemburgi számmal, de valószínűleg nem ér ennek a közelébe”
– folytatta Szijjártó a nyavalygást.
Hozzátette:
„Mi olyan nemzetet képviselünk, amelynek tagjai egyre növekvő számban meghalnak a háborúban. Feltételezem, és egyúttal remélem is, hogy még egyetlenegy luxemburgi sem halt meg az ukrajnai háborúban, és nem is fog meghalni, ezt kívánom”.
A tárcavezető a fekete-tengeri gabonaszállítási megállapodás összeomlásával kapcsolatban azt mondta, hogy annak önmagán túlmutató jelentősége volt, és kissé enyhítette a konfliktus negatív kihatásait a világ számos könnyen destabilizálható pontján.
Szerinte ennek nyomán tovább fog nőni Közép-Európa jelentősége az ukrajnai gabonatranzitban, Magyarország pedig komoly infrastrukturális fejlesztéseket hajtott végre ennek elősegítése céljából.
Azt viszont kiemelte, hogy itt bizony csak a gabona átengedéséről van szó Afrika és a Közel-Kelet felé, hogy ezen térségekben ne alakuljon ki élelmezési válság, amely véleménye szerint újabb migrációs hullámokkal, s így a terrorveszély erősödésével járhatna.
„Azt ugyanakkor meg kell akadályozni, hogy az ukrán gabona Közép-Európában okozzon piaci zavarokat, mivel a szomszédos állam termelőinek nem kell megfelelniük az európai uniós előírásoknak”
– emelte ki.
Ezt követően azt a nagyszerű tervet eszelte ki, hogy majd az ENSZ Közgyűlésén elmondja, hogy immáron több mint ötszáz napja a háborúról zajlik a vita a nemzetközi szervezetekben, márpedig azért illő lenne beszélgetni a békéről is.
„Ahhoz, hogy béke legyen, nyilvánvalóan fegyverszünet kell, ahhoz tárgyalások kellenek, s aztán békemegállapodás kell”
– vetette be életbölcsességét a tárcavezető.
Aki kíváncsi Szijjártó parádéjára, az nézze meg az alábbi felvételt:
(MTI korrigálva/Szijjártó Péter/Facebook)