Az utóbbi hetekben rendesen osztja őket.
Magyarországnak az erősségeire kellene építenie, ehelyett elakadt reformok térítették el a növekedési pályáról,
még csak kitűzött, mérhető céljai sincsenek
– többek között így értékelte a magyar gazdaság jelenlegi állását Matolcsy György.
A Magyar Nemzeti Bank elnöke legújabb könyvének, az Olvasónapló első kötetének bemutatóján beszélt arról, hogy elakadt a felzárkózási folyamat, pedig építeni lehetne a magyar tudásra, tehetségre, az élelmiszeriparra, a vízre, a gyógyító iparra.
„Mindenki hibázhat, sosem késő korrigálni”
–fogalmazott.
Szerinte a 2000 körüli gazdasági sikerek után egy elvesztegetett évtized kezdődött, majd 2010-től ismét megnyílt az út a felzárkózás előtt, ami az utóbbi 3 évben elakadt.
„2021-ben: az uniós átlag 76 százalékáról visszaestünk a 75 százalékra”
– emelte ki a jegybank elnöke.
Az, hogy Magyarország Európa első 5 országai között legyen, nem mérhető cél, márpedig úgy gondolja, csak azokat lehet teljesíteni.
Magyarország energiafüggetlensége, az, hogy az ország Európa vezető egészségügyi központja legyen – Matolcsy szerint ezekre érdemes koncentrálni. Ugyanakkor elmondta: lassan elérhetetlen lesz, hogy 2030-ra utolérjék az Uniót.
„Sok kormányzati döntés többet visz, mint hoz,
de lehet korrigálni”
– tette hozzá.
A jegybankelnök az utóbbi időben nem finomkodik, keményen kritizálja a kormány gazdaságpolitikai döntéseit, nemrég megfogalmazta, történt egy törés a köztük és a MNB között, szerinte a 2021-es „eltévelyedést” tavaly is sikerült folytatni, egyelőre nem látszik, hogy idén lesz-e változás.
(novekedes.hu nyomán)