A Magyar Orvosi Kamara pont az ilyen jellegű bizonytalanságok miatt tiltakozik.
A parlament az új egészségügyi törvény elfogadásakor megváltoztatta a háziorvosok és fogorvosok finanszírozási rendszerét is, január 1-i hatállyal. Az eddigi fix összeg helyett arra számíthatnak, hogy az úgynevezett indikátorokat nagyobb hangsúllyal veszik figyelembe. (Részletesebben itt lehet olvasni a változtatásokról.)
Többek azt nézik majd, a páciens elment-e a felírt/javasolt szűrővizsgálatra vagy kiváltotta-e a gyógyszerét. Ezt nem tudják befolyásolni az orvosok, így attól tartanak, hogy önhibájukon kívül csökken majd több százezer forinttal a bevételük.
Ez azt is okozhatja, hogy nem tudják tovább fenntartani praxisukat.
Hansúlyozandó: az ilyen kilátástalanságok miatt tiltakozik a Magyar Orvosi Kamara.
Még azt sem tudni, hogy az alapellátásban dolgozó orvosok mikortól kapják a pénzüket az új „rendszer” alapján. A HVG hírei szerint februárban könnyen le lehetett adni az új rendszerbe illő elszámolást, ám annak semmilyen következménye nem volt eddig.
Többekkel konzultáltak; van, aki úgy hallotta, áprilistól már ez alapján számláznak, másoknak viszont feltűnt egy korábbi államtitkári levélben az a kitétel, hogy „legkorábban áprilistól” fog élni a változás.
Bizonytalanság, bizonytalanság és bizonytalanság.
A lap megkeresésére a Belügyminisztérium a következő választ adta:
„A nemzetközi tapasztalatokat is alkalmazó indikátorrendszer jelenleg tesztidőszak alatt áll. Az indikátorok alapján tényleges
kifizetésre egyelőre nem kerül sor.
Az indikátorok hatékonyságának monitorozása folyamatos.”
A HVG megkeresésére a minisztérium hozzátette: a háziorvosok teljesítményfinanszírozását azért kellett átdolgozni, hogy az alapellátás szervezettsége, minősége és teljesítménye jobb legyen, „ezzel is hozzájárulva a lakosság egészségi állapotának, munkaképességének javításához, valamint a korai halálozások csökkentéséhez.”
Azt mondták, hogy az új háziorvosi indikátorok meghatározásába bevonták az orvosi szakmák képviselőit és a kollegiális vezetőket is, az ő javaslatukon is alapul a teljesítmény mérése és értékelése is.
Igaz, hogy a szűrővizsgálatok fontosak, azonban van olyan orvos, aki joggal teszi föl a kérdést:
hol lesz ennyi a szűrőkapacitás?
Mit tudnak majd kezdeni a kiszűrt betegekkel?
Sajnos, a bizonytalanság egyre inkább érinti az orvosokat és az egészségügyben dolgozókat.
(hvg.hu nyomán)