Egyre nagyobb a felháborodás miatta.
Az emberek, a helyi lakosság akarata ellenére nem épülhet meg a kínai akkumulátorgyár Debrecenben — jelentette ki az LMP társelnöke pénteken a városban, a beruházás környezetvédelmi hatásairól rendezett közmeghallgatás keretében, sajtótájékoztatón.
Schmuck Erzsébet azt mondta, a közmeghallgatáson a hatóságok megelőlegezték, hogy a beruházásnak nem lesz olyan környezeti hatása, amely túllépné a határértékeket, amely veszélyeztetné az emberek környezetét.
Az LMP társelnöke szerint Debrecen polgármestere és önkormányzata az elmúlt hónapokban elmulasztotta, hogy a beruházásról megfelelő módon tájékoztassa a lakosságot, és tapasztalható, hogy
bizalmatlanság alakult ki a városvezetés és az emberek között.
Schmuck Erzsébet bírálta azt a kormányzati szándékot, amely szerint Magyarországot akkumulátorgyártó nagyhatalommá akarják tenni.
„Amikor Magyarországon is a klímaváltozás korát éljük, és nem lehet tudni, hogy kevés víz lesz vagy sok, amikor energiaválság van, nem válhatunk olyan nagyhatatommá, amely víz- és energiafaló iparra épül”
— jegyezte meg a politikus.
Keresztes László Lóránt, az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke arról beszélt:
komoly ellenállást, érthető felháborodást tapasztaltak
a beruházás ellen a debreceni közmeghallgatáson.
A helyiek egyértelmű nemet mondtak a beruházásra — mondta, hozzátéve „soha nem lehet nemzeti cél vízkincsünk feláldozása az idegenek érdekében„.
Keresztes László Lóránt megerősítette: miután minden város veszélybe kerülhet,
az LMP országos népszavazást indít,
hogy megakadályozza a Fidesz tervét, hogy Magyarország akkumulátorgyártó nagyhatalom legyen.
Indítványozni fogják az Országgyűlésben, hogy a törvény erejével kötelezzék a gyártókat monitoring-kutak üzemeltetésére, a vizsgálatok nyilvánosságra hozatalára, és amennyiben elváltozást tapasztalnak, a szennyező gyár azonnali leállítására — mondta az ellenzéki politikus.
(MTI korrigálva)