Ez nagyon rossz ötlet volt.
Az Európai Bizottság nyomon követi a polgári engedetlenségben való részvétel miatt kirúgott pedagógusok sorsát — számolt be az ATV-nek Totyik Tamás.
A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke szerint a bizottság érdeklődött, hogy mennyire volt jogszerű a tanárok elbocsátása. A legfrissebb információk szerint a megtorlások ellenére folyamatosan emelkedik a polgári engedetlenséget vállaló pedagógusok száma, amely már meghaladja a nyolcszázat.
„Én tanár akarok lenni és nem áldozat”
— mondta Berta Beáta, aki az egyike azon pedagógusoknak, akik a Bajcsy-Zsilinszky úton szombaton beszédet mondtak több ezer demonstráló előtt.
A tüntetést azt követően szervezték, hogy november 30-án azonnali hatállyal kicsaptak újabb nyolc tanárt az oktatás és köznevelés állapota miatt szervezett, folyamatosan zajló tiltakozássorozatban való részvételükért. Az elbocsátott tanárok egyike Kapin Lilla is, aki elmondta:
nem a hivatását vették el, hanem a teljes magyar jövőképét.
„Miért van az, hogy mindenkinek van külföldön tanuló/dolgozó barátja vagy ismerőse? Miért van az, hogy sok száz diák és kiváló tudós/mérnök/orvos gyorsabban hagyja el az országot, mint egy süllyedő hajót?
— tette fel a kérdést az elbocsátott tanár.
Nagy Erzsébet az ATV Híradójának adott nyilatkozatában elmondta:
világosan látszik, hogy meg akarja félemlíteni a pedagógusokat.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője szerint a kormány módszert váltott. Eddig a többség azt gondolta, ha sokan beleállnak az enegedetlenségi sorozatba, nem érheti őket megtorlás. Most azonban kiderült, hogy mégis — jegyezte meg.
„{E}gyszerűen megtizedeli a társaságot,
random módon kiszemelgetnek embereket akiket kirúgnak, hogy a többiek féljenek”
— jelentette ki az ügyvivő. Hozzátette: ezt az is megerősíti, hogy legutóbb olyanokat rúgtak ki, akiknek a polgári engedetlenségben való részvétele „egyáltalán nem volt kiemelkedő„.
Mindeközben kiderült, hogy a pedagógusokat ért támadásokra az Európai Bizottság is felfigyelt
— ismertette Totyik Tamás, a PSZ alelnöke. Elmondta:
telefonon keresték fel Brüsszelből.
Arról beszélt, az EB-től arról érdeklődtek, hogy mi történt a kirúgott tanárokkal, mennyire volt jogszerű a lépés, illetve mennyi kollégát veszélyeztetnek a további elbocsátások.
A demonstrációk a jövő héten is folytatódnak, hétfőn több intézményben oktatási szünet lesz. Arról beszélt: a legfrissebb adatok szerint már
823 pedagógus vesz részt a polgári engedetlenségben országszerte
— a különböző tiltakozó akciókban ennél jóval többen vesznek részt.
Időközben 26 vidéki iskola is csatlakozott a polgári engedetlenséghez, és
van olyan iskola is, ahol a tanári kar hatvan százaléka elégedetlenkedik.
A közeljövőben tovább folytatódnak a demonstrációk, december 8-án, csütörtökön például országos pedagógussztrájk lesz, továbbá az Egységes Diákfront ülősztrájkot szervez. Másnap, pénteken az MTVA székháza előtt tüntetnek majd.
(atv.hu nyomán)