Ideje visszavenni a miniszter szerint.
2030-ig 16 milliárd eurót fordítunk az energiaszektor modernizációra, ezzel pedig várhatóan 55 százalékkal csökkenteni tudjuk az üvegházhatású gázok kibocsátását – mondta el Palkovics László ipari és technológiai miniszter kedden a Portfolio Sustainable World 2022 nevű fenntarthatósági konferencia megnyitóbeszédén Budapesten.
Bár nagy várakozás előzte meg a beszédét, végül csak általánosságokban beszélt, majd kijelentette: konkrétumokkal az októberi következő konferencián fog jelentkezni.
Néhány részlet így is kiderült a kormány energiacéljairól. A szélerőművek tiltásának feloldalásáról még mindig nincs szó, de a napenergia legalább szóba került. A miniszter azt mondta: a hazai villamos energia szállítása és tárolása még mindig nagy kihívás, a tavaly megtermelt (egyébként nem túl sok) napenergia rossz kezelése is több mint 120 milliárd forintba került. A következő években jelentősen bővítik a hazai napenergia-termelést, és ez azonban komoly beruházásokat fog igényelni a hálózat fejlesztésében is.
Palkovics arról is beszélt, körülbelül hogyan képzelik el az ország energiaellátását 2050-ben, amikor elvileg el kellene érnünk a klímasemlegességet. A miniszter szerint addigra a hazai energiamixben 35 százalékról 11 százalékra akarják csökkenteni a
gáz felhasználását,
és ez is főként az ipari szereplőknek jutna. Az áram részesedése ezzel együtt 45 százalékra növekedne.
Az átállás ugyanakkor jelentős befektetéseket igényel mind a tárolás, mind a szállítás területén. Palkovics szerint most az országon belül minden irányból minden irányba tud folyni a gáz, csak döntés kérdése, honnan akarjuk behozni és merre akarjuk továbbadni. Az árammal azonban nem ez a helyzet, ezért óriási infrastrukturális befektetésekre lesz szükség.
A rezsicsökkentés-csökkentéssel kapcsolatban a miniszter megismételte kollégái korábbi kijelentéseit, miszerint a magasabb árak miatt sokan spórolni fognak mostantól.
Szerinte 2013–2014 óta Magyarországon több mint egyharmadával nőtt a lakosság gázfogyasztása, miközben az ország népessége egyáltalán nem nőtt. A magasabb fogyasztásnak ezért szerinte kizárólag
a kényelem és a bőség
az oka, a megnövekedett árak miatt pedig az emberek most vissza fognak állni a korábbi fogyasztási szintekre.
(via Telex.hu)