Aggódnak, hogy emiatt nem születik elég gyerek.
Úgy látszik, az Állami Számvevőszék alaposan megtanulta az Orbán-kormány filozófiáját, legalábbis ez derül ki a júliusban kiadott elemzésükből.
Az elemzés a „Pink education” jelenséget, vagyis az oktatás elnőiesedését vizsgálta Magyarországon.
A kiadvány első felében megállapítják, hogy több nő jutott be a felsőoktatásba az elmúlt években, mint férfi, a 2022-es őszi félévben már
54,5 százalék
lesz a nők aránya az egyetemeken.
Ez a tendencia a gimnáziumokban is megfigyelhető, ahonnan az egyetemekre bekerülő diákok nagy része kerül ki.
A 700 szülő és pedagógus részvételével készült reprezentatív kutatás válaszadói szerint a „lányos” tulajdonságok – érzelmi, szociális érettség, szorgalom, szófogadás, monotóniatűrés, jó szóbeli és írásbeli kifejezőkészség – fontosabbak az iskolákban, mint a „fiús”, reál tantárgyakhoz szükséges matematikai, technikai és műszaki érzék, a logika, a térlátás vagy éppen a kockázatvállalás, ennek köszönhető, hogy a fiúk nehezebben tudnak érvényesülni az oktatásban.
Az Állami Számvevőszék az érettségi tárgyak felosztását is kifogásolja, indokoltnak tartanák a humán és reál érettségi tantárgyak kiegyenlítését.
Felhozzák a nők iskolázottságából fakadó demográfiai problémát is, úgy gondolják, ez
megnehezíti a pártalálást, illetve a termékenység csökkenésének kockázatához vezethet,
mivel a nők házasságának valószínűsége és ezzel a gyerekvállalás esélye is csökken.
A kutatás leírja, hogy a férfiak jól teljesítésében a nők is érdekeltek, hiszen gazdasági károkat is okozhat, ha a „fiús” tulajdonságok kibontakoztatása hátrányt szenved.
(via nepszava.hu)