Kiderült, hogy nincs szükség ennyi cégre.
A Lázár János vezette Építési és Beruházási Minisztériumban megszületett a döntés arról, hogy várhatóan az idei év végével felszámolják a tárca alá tartozó nagy állami vállalatok többségét — értesült a Telex.
A megszüntetett cégek között olyan társaságok vannak, mint az útépítéseket kivitelező NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. vagy a stadionokat fenntartó BMSK Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt.
A lap forrásai szerint valószínűleg
már 2023-tól megszűnik
az összes nagy állami cég, amely szervezetileg az Építési és Beruházási Minisztérium alá tartozik.
Kivétel ez alól a Magyar Közút azon egyszerű oknál fogva, hogy az ottani feladatok jó része (úthálózati nagyberuházások kivitelezése, közúthálózat karbantartása) és a több mint
6500 fős
dolgozói állomány nem olvasztható be a minisztériumba.
Az önállóan működő társaságok beszántásának indoka a lap forrása szerint a párhuzamosságok megszüntetése, valamint az, hogy önálló építési minisztériummal már nincs rá szükség, hogy külön-külön cégeknél legyenek az egyes projektek és feladatkörök.
A minisztériumi munka még nincs abban a fázisban, hogy ki lehessen jelenteni, mely beruházások kerülnek előre vagy hátra a fontossági listán. Mintegy
10 ezer milliárd forintnyi
projektről van szó, ennek kb. a fele az, ahol már elkezdődtek a munkálatok, így biztosan megépül.
A maradék, felfüggesztett tervnél pedig a tárca feladata fontossági sorrendet felállítani, majd az egyes projektek elindítását bevinni a kormány elé javaslatként.
A lap megkereste az érintett tárcát is, ahonnan azt a tájékoztatást kapták, hogy az elsődleges feladatuk most nem az intézményrendszer kialakítása, hanem az új, az állami beruházások rendjét mindenre kiterjedően szabályozó kerettörvény megalkotása, amin jelenleg is dolgoznak.
(via telex.hu)