Putyin egyedül eldöntheti a gázkérdést: Több ország elől is elkezdték elzárni a csapokat

A Gazprom már elküldte az értesítéseket.

Kedden a lengyel és a bolgár kormányt is írásban értesítette a Gazprom, hogy szerdán elzárják előlük az orosz gázt. Ha ez valóban megtörténik, akkor új szakaszába lép a szankciós háború, amit az EU és Oroszország az igazi ukrajnai háború mentén vív egymással.

Egészen mostanáig az európai országok azon vitatkoztak egymással, hogy a földgázra és az olajra is kivessenek-e szankciókat. Óriási összeget, szakértői becslések szerint naponta 1 milliárd eurót fizetnek az európai vevők Oroszországnak az energiáért.

Több tagállam, így Magyarország is, eddig ellenezte a gáz és az olaj importjának leállítását. Úgy volt, hogy legközelebb május végén vitatják meg a témát a miniszterelnökök Brüsszelben, ám lehetséges, hogy addigra a gáz ügyét Oroszország egyedül eldönti. A keddi fenyegetések alapján úgy tűnik, hogy

ők maguk állítják le az európai szállításaikat.

A Reuters értesülései szerint magyar idő szerint szerdán 6:22-kor óránként kb. 330 ezer köbméternyi gáz érkezett az óránként 3,8 millió köbméter szállítására alkalmas vezetéken, vagyis

épp csak csordogált a gáz,

ráadásul nem is feltétlenül Lengyelországnak, mert ezen a vezetéken Németországba is szállítanak. A Reuters jelentése szerint az éjjel volt olyan is, hogy egyáltalán nem jött gáz a vezetéken.

Az oroszok arra hivatkoznak, hogy a vevőik nem akarnak Putyin március végén hozott rendelete szerint fizetni, és aki nem így fizet, az mostantól nem kap gázt.

„Teljes egészében felfüggesztették a szállításokat” a bolgár Bulgargaznak és a lengyel PGNiG-nek, „a rubelben fizetés hiánya miatt”, közölte szerda reggel a Gazprom.

Közleményükben jelezték, hogy „április 1-től a gázért rubelben kell fizetni az új fizetési rendszerben, amiről időben értesítettük partnereinket”. A Gazprom egyben arra is figyelmeztetett, hogy amennyiben Lengyelország és Bulgária „illegálisan vételezne gázt” az országokon áthaladó tranzitból, akkor „teljes egészében leállítják” a gáztranszfert is.

Az Európai Bizottság április 15-én kiadott egy állásfoglalást, hogy véleményük szerint ez a fizetési rendszer még így is sérti a szankciókat, bár hozzátették, hogy ez nem jelent kötelező iránymutatást a Gazprommal kapcsolatban álló cégeknek.

(via 444.hu)

Valódi Hírek