A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztálya akcióba lendült.
Mi is beszámoltunk róla, hogy április 30-án a kormány rendkívüli oltónapot tartott, 100 ezer Pfizer vakcina érkezett az oltópontokra. Az eeszt.hu időpontfoglaló oldal azonban szinte azonnal teljesen elérhetetlenné vált, feltehetően a túlzott terhelés miatt.
Ezt követően minden szolgáltatás leállt, a háziorvosok sem tudtak gyógyszert felírni a betegeknek, a kórházaknál pedig több száz méteres sorok kígyóztak az oltásra várva.
Az Operatív Törzs még aznap terheléses támadásnak minősítette az óriási érdeklődést a Pfizer-vakcina iránt.
Ez már a hatodik alkalom volt a koronavírus-járvány idején, amikor a kormány erre hivatkozott egy-egy központi oldal bedőlésekor.
A szakértők viszont a legutóbbi esetnél is jelezték, nem valószínű, hogy támadás történt volna, de ezt nem lehet minden kétséget kizáróan eldönteni kívülről: a rendszer összeomolhat rosszindulatú támadás és rendeltetésszerű használat melletti megugró forgalom miatt is, ha
technikailag nem készítették fel a rohamra.
A támadások bejelentése mellett az operatív törzs azt is mindig elmondta, hogy haladéktalanul feljelentést tesznek az elkövetők ellen. A telex.hu ezért megkérdezte az Országos Rendőr-főkapitányságot (ORFK), hogy történt-e ezekben az ügyekben feljelentés, és ha igen, indult-e nyomozás.
Ezekre az esetekre kérdeztek rá:
- 2020. március 16.: támadás a koronavirus.gov.hu ellen,
- 2020. november 13.: támadás a koronavirus.gov.hu ellen,
- 2021. január 26.: támadás a kormányzati és közigazgatási ügyintézési portálok ellen (ennek eredményeként akadozott állítólag a digitális oktatás központi eszköze, a KRÉTA-rendszer is),
- 2021. február 19.: támadás az oltási regisztrációnak és a konzultációnak otthon adó oldal, a koronavírusról szóló tájékoztató oldal, valamint a kormany.hu ellen,
- 2021. március 26.: támadás a vakcinaregisztrációt ellenőrző oldal ellen,
- 2021. április 30.: támadás az időpontfoglaláshoz szükséges informatikai rendszer ellen.
Május 10-én megérkezett a rendőrség válasza az április 30-án feltett kérdésükre:
„Az Ön által felsorolt weboldalakkal kapcsolatban a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kiberbűnözés Elleni Főosztálya folytatott vagy folytat nyomozást.
A felsorolt weboldalak kapcsán kijelenthető, hogy történt támadás, a 2021. április 30-ai esettel kapcsolatban jelenleg is folyik az adatok elemzése”
— írta az ORFK sajtóügyelete.
A megfogalmazásból következtetni lehet arra, hogy az egyes ügyekben már véget ért a nyomozás,
a kérdés azon részére viszont, hogy milyen eredményre jutottak, egyelőre nem reagáltak.
(telex nyomán)