A kórházakba korábban nem engedték be őket.
Levelet írt Müller Cecília országos tiszti főorvos a magyar kórházigazgatóknak. Ebben többek között kifejtette, hogy a klinikai ellátásra szoruló koronavírus-fertőzöttek emberi méltósága nem sérülhet az egészségügyi intézményben való tartózkodás ideje alatt.
Mindez azt is jelenti, hogy kivételes esetekben — például ha a beteg olyan súlyos állapotban van, hogy már nem megmenthető –,
a fertőzötteket egy általuk megjelölt hozzátartozó meglátogathatja a jövőben.
Ez a továbbiakban nemcsak a COVID-osztályra, hanem bármely más részlegre is vonatkozik.
Emellett arra is lehetőséget ad a rendelkezés, hogy a kiskorú gyermekek egy szülője is a gyermekkel tartózkodhasson a kórházban. A rendelkezés azt is engedélyezi, hogy a szülés előtt álló nő mellett egy általa megjelölt nagykorú tartózkodhasson, nemcsak a szülés, hanem a vajúdás szakaszában is.
A tiszti főorvos levelében felhívja a figyelmet arra, hogy a haldoklók családtagjainak joguk van ahhoz, hogy a beteg állapotáról információkat kapjanak az orvosoktól.
„A haldokló, végstádiumú beteg láthatása nem várhat órákat, napokat, az alkotmányos alapjog betartását minden esetben haladéktalanul szükséges biztosítani. Minden ezzel ellentétes működési rend az egészségügyi törvény és az alaptörvény hivatkozott rendelkezéseibe ütközik” — írta Müller Cecília.
Amennyiben nem palliatív (a palliatív ellátás azt jelenti, hogy a végstádiumú betegnek már csak a fájdalmait enyhítik, de tényleges gyógyításra már nincs lehetőség – a szerk.) állapotú a beteg, egyéb, méltányolható esetben, kockázatbecslést követően engedélyezhető a beteg látogatása.
Azt azonban mérlegelni kell, hogy valóban sürgős és indokolt-e annyira a látogatás, hogy azzal fertőzésveszélynek legyen kitéve a hozzátartozó.
(Telex nyomán)
(Címlapkép: infostart.hu)