Mi folyik ott? Trump 180 fokos fordulatot vett, és már nagyon sajnálja, hogy beszántotta a programot

Trump döntött az USAID kifilézéséről, most azonban már sajnálkozik emiatt.

Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke azt mondta szerdán, hogy a USAID és világszerte működő programjai támogatásának csökkentései

„borzalmasak”.

Trump az USA-ra akar koncentrálni, most mégis sajnálkozik a USAID-támogatások csökkentése miatt

Mindez a Fehér Házban hangzott el, amikor az elnök a Dél-afrikai Köztársaság elnökét, Cyril Ramaphosát fogadta. Egy újságíró a külföldi segélyek beszüntetéséről kérdezte Trumpot, és megemlítette, hogy az szignifikáns hatást gyakorolt Afrikára.

Trump válaszában így fogalmazott:

„Ez borzalmas, és remélem, az emberek elkezdenek sok pénzt költeni

(más országok finanszírozására – a szerk.).”

Az elnök az amerikai államadósság csökkentésére és a költségvetés kiigazítsára hivatkozva szüntette be a USAID-támogatásokat. Tehát értelemszerűen úgy látja, hogy Afrika problémáit nem az USA fogja megoldani.

„Beszéltem más nemzetekkel. Azt akarjuk, hogy vegyék ki a részüket, és ők is költsenek pénzt, hiszen mi sokat költöttünk. Ez egy hatalmas probléma, amely sok országban fennáll. Mindig az Egyesült Államok kapja meg a pénzigényléseket. Senki más nem segít”

—folytatta.

Eddig az illetékes minisztérium azzal védekezett a kritikák ellen, hogy ezek a támogatások „elvesztegetett pénz”-ek voltak.

Trump húzta meg a gyeplőt

Az Amerikai Egyesült Államok a világ legnagyobb humanitárius segítségnyújtója: az ENSZ adatai szerint a világszerte végrehajtott segélyek 38%-a érkezik az USA-ból. 2023-ban félmilliárd dollárt költöttek a Dél-afrikai Köztársaság egészségügyi krízisének megoldására.

A pénzek ezt követő visszatartása ahhoz vezetett, hogy Dél-Afrika nem tudja tovább kezelni az országban tomboló HIV-járványt. Ott az emberek 20%-a fertőzött, amely azt jelenti, hogy

8 millió embernek van szüksége antiretrovirális terápiára szükségük, különben meghalnak AIDS-ben.

A Trump USAID-ellenes rendeletét megelőző évben – amelynek végrehajtásáért egyébként éppen a dél-afrikai származású Elon Musk volt felelős – az Egyesült Államok az ország AIDS-költségvetésének 17%-át állta.

(reuters.com/Nyugati Fény)

Valódi Hírek