Az Orbán-kormány tovább szorongatja a bírókat: Arató Gergely kiállt a bíróságok függetlenségéért.
Parázs hangulat alakult ki kedden a Parlamentben az igazságügyi törvények vitájában. A törvényjavaslat számos ponton befolyásolja a bírák helyzetét, a bérfejlesztésen át a továbbfoglalkoztatásuk lehetőségéig. De csavar – a kormány szokásához híven – itt is van a történetben.
„Ha nem akarod, hogy 65 éves korodban elküldjünk nyugdíjba, akkor olyan ítéleteket hozz, olyan döntéseket hozz, amelyek
a kormány és a bírósági vezetők szája ízének megfelelnek”
– foglalta össze a bírók helyzetét egy mondatban az Országgyűlésben Arató Gergely, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője kedden.
Beszámoltunk arról, hogy 2024 decemberében lavinát indított el. Akkor a kormány lényegében megzsarolta a bírókat, hogy csak akkor kapják meg a jogos fizetésemelésüket, ha elfogadják az igazságszolgáltatás átalakítását.
A törvény célja a magyar igazságszolgáltatás gerincének megtörése
A képviselő arra hívta fel a figyelmet hozzászólása elején, hogy a javaslat korántsem tekinthető szakmai törvényjavaslatnak. Hiába vannak ugyanis olyan elemei, amelyek szakmai javítást szolgálnak, de a javaslat fő célja alapvetően a magyar igazságszolgáltatás gerincének megtörése,
függetlenségének megszüntetése.
Arató Gergely felhívta a figyelmet, hogy a végső kitűzés
„mivel ez egy EU-s országban elképzelhetetlen – más intézkedésekkel együtt – Magyarország kiszorítása, kivezetése az Európai Unióból”.
Hozzátette: a törvény egyike azoknak a javaslatoknak, amelyeknek politikai célja, hogy újabb konfliktusokat szítson az Európai Unió (EU) intézményeivel.
Az ilyen javaslatok véleménye szerint előkészítik Magyarország demokratikus rendje maradványainak, romjainak lebontását, és
előkészítik Magyarország kivezetését az európai politikai közösségből.
„Aztán pedig az önök által olyannyira kívánatos orosz gyarmati státusz elérését szolgálják”
– fogalmazott Arató.
Kiderült a kormány valódi szándéka a bírókkal kapcsolatban
A DK képviselője kiemelte, hogy különösen problémásan oldaná meg a javaslat a bírók, ügyészek, közjegyzők továbbfoglalkoztatását. Emlékeztetett, hogy az Orbán-kormány és a Velencei Bizottság közötti konfliktusok úgy kezdődtek, hogy leszállították a nyugdíjkorhatárt. Ennek célja az volt, hogy elküldhessék nyugdíjba azokat a bírókat, akik nem tetszettek a kormánynak.
Az azóta született ítéletek pedig világosan kimondták, hogy
„az intézkedésnek az volt a célja, hogy Önök megtisztíthassák a bíróságokat azoktól, akik valamilyen okból nem voltak kedvükre – beleértve a Kúria elnökét is”
– jelentette ki. Hozzátette, a módosítás szerint már 70 éves korukig is maradhatnak a bírók, de nem akárki, csak az, „aki jól veszi a főnökség jelzését„. Ugyanis a vezetők dönthetnek majd arról, hogy ki maradhat és kinek kell mennie. Arató szerint ezzel a kormány azt üzeni a bíróknak:
„ha nem akarod, hogy 65 éves korodban elküldjünk nyugdíjba, akkor olyan ítéleteket hozz, olyan döntéseket hozz, amelyek a kormány és a bírósági vezetők szája ízének megfelelnek.”
Belenyúlhatnak a bírósági tárgyalásokba is?
Arató szerint a bírósági tárgyalások gyorsítása és határidők betartása fontos cél. Felhívta a figyelmet, hogy szintén a nyomásgyakorlás eszköze, amennyiben megbüntetik a bíróságot, ha nem időben hozza meg döntéseit. Ugyanis így majd eldönthetik, hogy kit kérnek majd számon a határidők betartása miatt, és ki az, akit nem.
Eközben azonban a bíróságokon lévő óriási létszámhiány megoldásával nem foglalkoznak.
Ez csupán egy bunkósbot lesz, amely nem az ügyfelek érdekét szolgálja, csupán arról szól, hogy hogyan lehet a bíróságokon keresztül a bírákat nyomás alá helyezni – foglalta össze a helyzetet Arató.
Mennyit ér a bírók béremelése?
A képviselő szerint a bírák béremelése a korábbi veszteségeiknek csak egy töredékét kárpótolja.
„A további béremelési ígéretek pedig olyanok, mint az Önök összes többi ígérete: ígéretek – aztán vagy lesz belőle valami, vagy nem”
– jelentette ki. Hozzátette, hogy amikor a bírói szervezetek béremelést kezdeményeztek áprilisban, akkor a kormány szóba sem állt velük.
A törvényjavaslatot nem támogatják a bírók, csak kizsaroltak egy egyezséget a béremelésekkel. A hasonló javaslatokkal csak tovább élezik a konfliktust az EU-val, így
megint lesz egy hivatkozási alapja a kormánynak, miért nem jönnek Magyarországra az uniós pénzek
– fejtette ki a képviselő.
A kormány tavaly megzsarolta a bírókat
Tavaly november végén megírtuk, hogy az Igazságügyi Minisztérium, a Kúria, az Országos Bírói Tanács és az Országos Bírósági Hivatal megállapodást kötött. Ennek keretében a kormány több mint 130 milliárd forintot fordítana a bírók és igazságügyi alkalmazottak béremelésére, cserébe viszont
A kormány lényegében megzsarolta a bírókat. A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) már a különös alku megkötésének első napján is erősen kritizálta a megállapodást, ugyanis az súlyosan veszélyezteti a bírói függetlenséget. Honlapjukon több száz bíró tett közzé tiltakozó állásfoglalást az ügyben. Az egyezség jelentős botrányt okozott a bírói karon belül.
Részben a tiltakozás miatt mondott le Szabó Péter elnök, azóta pedig több ezer bíró és igazságügyi alkalmazott hozta nyilvánosságra kritikáját, demonstrációt is tartottak. Az OBT végül megszavazta a kormánnyal kötött megállapodás érvénytelenítését.
A bírók a megfelelő bérezésért is tüntettek, mert úgy látják, hogy ez az igazságügyi alkalmazottak elsöprő többségénél nem biztosított. Nem csak a bérkérdés haladéktalan orvoslását, hanem a kúriai és az alsóbbfokú bíróságok közötti indokolatlan aránytalanság megszüntetését is kérték. Megírtuk, hogy a Kúria elnöke tavaly novemberben egy
különmegállapodást kötött Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel.
Eszerint a Kúrián dolgozó bírák jóval nagyobb fizetésemelésben részesülnek, mint az alacsonyabb szinten dolgozó társaik.
„Ezt jobb helyeken árulásnak hívják”
– kommentálta a Kúria megállapodását egy bíró. A dátum szerint a megállapodást november 22-én kötötték, mindössze két nappal a jelentős felháborodást kiváltó négyoldalú megállapodás után. Azt azonban szerdán az Országos Bírói Tanács érvénytelenítette.
Kapcsolódó:
Lejárt a türelmi idő: Utcára vonulnak a bírák az igazságügy függetlenségéért