Tuzson Bence is lene volt az Országos Bírói Tanács ülésén, ahol a bírák érvénytelenítették a kormánnyal kötött korábbi megállapodást.
Szerdán fordulat következett be az Orbán-kormány által lényegében megzsarolt bírák ügyében. Az Országos Bírói Tanács ugyanis érvénytelenítette a kormánynak kötött megállapodást. Tuzson Bence igazságügyi miniszter rögtön kétségbeesetten nyilatkozott, hogy a kormány viszont azt továbbra is hatályosnak tekinti.
Tavaly november végén megírtuk, hogy az Igazságügyi Minisztérium, a Kúria, az Országos Bírói Tanács és az Országos Bírósági Hivatal megállapodást kötött. Ennek keretében a kormány több mint 130 milliárd forintot fordítana a bírók és igazságügyi alkalmazottak béremelésére, cserébe viszont
A kormány megzsarolta a bírókat, de fordulat következett
A kormány lényegileg megzsarolta a bírókat. A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) már a különös alku megkötésének első napján is erősen kritizálta a megállapodást, ugyanis az súlyosan veszélyezteti a bírói függetlenséget. Honlapjukon több száz bíró tette közzé tiltakozó állásfoglalását az ügyben. Az egyezség jelentős botrányt okozott a bírói karon belül.
Részben a tiltakozás miatt mondott le Szabó Péter elnök, azóta pedig több ezer bíró és igazságügyi alkalmazott hozta nyilvánosságra kritikáját, demonstrációt is tartottak.
A hvg.hu szerdán azt írta, hogy nagy többséggel megszavazták a
kormánnyal kötött megállapodás érvénytelenítését
az Országos Bírói Tanács tagjai. A napirendi pontot 10 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadták el. Varga Zs. András, a Kúria elnöke nem szavazott.
Tuzson Bence is jelen volt
A portál információi szerint az ülésen részt vett az igazságügyi miniszter is. Szabó Péter volt elnök viszont nem vett részt az ülésen. Tuzson Bence az ülést követően egy közleményt adott ki, ebben „mélységes megütközését” fejezte ki az OBT szerdai döntése miatt. Szerinte a döntés következetlenséget sugall, amely megkérdőjelezi a testület hitelességét. Nyomatékosította, hogy a döntés ellenére a kormány továbbra is hatályosnak tekinti a megállapodást (sic!).
Az OBT új elnöke, Pecsenye Csaba megválasztása után egy közleményben még határozottabban
visszautasította, hogy a megállapodás aláírásával bárkinek a becsülete sérült volna.
Amikor az OBT véleményezése nélkül tárgyalták és fogadták el azt a jogszabály-javaslatot, amely módosít a bírói korhatáron, az elnök nem sokkal később levélben írt megdöbbenéséről az Igazságügyi Minisztériumnak. A testület végül egy közleményt is kiadott, amelyben azt hangsúlyozzák, hogy a történteket a
hatáskörük teljes és szándékos kiürítéseként értékelik.
„Az eljárás amellett, hogy nyilvánvalóan ellentétes a jogalkotási folyamat minőségivé, kiszámíthatóvá és átláthatóvá tétele érdekében vállalt állami kötelezettségekkel, súlyosan sérti a jogállamiság alapelveit és a demokratikus jogalkotási folyamat alapvető szabályait”
– írták.