Fekete Zoltán volt az Optima Befektetési Zrt. vezérigazgatója 2022-ig, most ő felel a vasúti pályaudvarok privatizálásáért.
Lázár János olyan szakemberre bízta a közvagyon elherdálását, akinek valóban van erről tapasztalat. Fekete Zoltán ugyanis 2022-ig a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványának, az Optima Befektetési Zrt.-nek volt a vezérigazgatója, jelenleg pedig
ő felel hét vasúti állomás privatizációjáért
– írta meg vasárnap a blikk.hu.
Fekete Zoltán másodszor is nekifut
A portál megkereste az Építési és Közlekedési Minisztériumot (ÉKM) is, hogy nem tartják-e aggályosnak a jegybanki botrány után ennek egyik főszereplőjére bízni a pályaudvarok privatizálását. Arra is rákérdeztek, hogy a történtek napvilágra kerülése után is töretlen-e a bizalom Fekete Zoltán iránt. Lázár tárcájának sajtóosztálya az érintett nevének említése nélkül azt válaszolta: „a MÁV-csoport vezetésében, a vezetők feladatkörében nincs változás”,
A vasútállomások privatizációjának első kísérlete egyébként kudarcot vallott. Emiatt márciusban új pályázatot írt ki a minisztérium, hogy 99 évre magánhasználatba tudja adni az érintett hét állomást. Ezzel kapcsolatban az ÉKM azt írta a lapnak, hogy
„a megkeresésében szereplő információktól teljesen függetlenül, az állomásmegújítási program legfelső, országos szintje esetében az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) és a MÁV-csoport korábban új pályázat kiírása mellett döntött, amely a korábbinál több fejlesztési szándékot és képességet tud bevonni. A szaktárca és a közlekedési vállalat ütemezése ugyanakkor változatlan:
a nyertes pályázók kiválasztása még az idei esztendőben megtörténik, a munkálatok pedig már jövőre elkezdődnek a négy budapesti és a három vidéki helyszínen.”
Az alábbi hét vasútállomás privatizációja van tervben:
- Keleti pályaudvar (Budapest)
- Nyugati pályaudvar (Budapest),
- Déli pályaudvar (Budapest),
- Kelenföldi vasútállomás,
- Debreceni vasútállomás,
- Győri vasútállomás,
- Szegedi vasútállomás.
Matolcsyék rengeteg közpénz lapátoltak ki a jegybank alapítványain keresztül
Mint ismert, a Direkt36 számolt be róla, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) súlyos hiányosságokat tárt fel, valamint jelentős veszteségeket okozó döntéseket azonosított a Magyar Nemzeti Bank több százmilliárd forintos alapítványi vagyonának kezelésében.
Az ÁSZ vizsgálata a Matolcsy György MNB-elnöksége idején létrehozott, hozzá közeli személyek által vezetett Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványra és az alapítvány vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt.-re irányult.
Az Optima mintegy 500 milliárd forintos vagyont kezelt, amelyet az ÁSZ szerint egy „lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő” struktúrán keresztül fektettek be. Azóta az is kiderült, hogy valójában 563 milliárd forint érintett a botrányban.
Kapcsolódó:
Fontos árulkodó jel: Így egyezhetett ki Orbán a Matolcsy-klánnal