Fontos árulkodó jel: Így egyezhetett ki Orbán a Matolcsy-klánnal

Megjelent az MBH Bankban 23 százalékot birtokló Matolcsy Ádám cégeinél Mészáros Lőrinc könyvvizsgálója.

A Matolcsy Ádámhoz köthető cégek 23 százalékot birtokolnak a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó MBH Bankban. A Matolcsy-klánhoz tartozó három érintett cégből kettőnél – a Hungary Apexnél és a Pinnacle Asset Zrt.-nél – március elején

hirtelen új könyvvizsgálót neveztek ki, méghozzá Mészáros cégeinek bizalmi emberét

– szúrta ki a g7.hu.

Így egyezhetett ki a Matolcsy-klán Orbánékkal

A könyvvizsgáló papíron egy független személy (vagy szervezet), akinek a dolga egy vállalat átvizsgálása. Az ő feladata azt ellenőrizni, hogy a cég könyvelésében minden a jogszabályoknak megfelelően történt-e. Tehát egy ilyen szakember mélységeiben ismeri a vizsgált vállalatot, gyakorlatilag „mindent tud róla”.

A szakportál szerint már az is szokatlan, hogy egy ilyen bizalmi pozícióba ennyire hirtelen neveznek ki könyvvizsgálót, ráadásul csupán három hónapra. Az pedig még árulkodóbb, hogy az a Quercus Audit RB Kft. kapta a megbízást, amelyik a Mészáros-csoport cégeinek átvilágítását szokta elvégezni.

A kinevezés március 5-től május 31-ig szól, azaz pár nappal azután történt meg, hogy Matolcsy György lemondott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) éléről.

Miután a MNB-botrány egyik kulcskérdése, hogy mi lesz a Matolcsy-klán MBH-ban birtokolt részesedésével – ami még a jelenlegi nyomott árfolyam mellett is 420 milliárd forintot ér –, így a szakportál szerint ez a történet árulkodó jel lehet az ügy kimenetéről.

Matolcsyék rengeteg közpénz lapátoltak ki a jegybank alapítványain keresztül

Mint ismert, a Direkt36 számolt be róla, hogy az Állami Számvevőszék súlyos hiányosságokat tárt fel, valamint jelentős veszteségeket okozó döntéseket azonosított a Magyar Nemzeti Bank több százmilliárd forintos alapítványi vagyonának kezelésében.

Az ÁSZ vizsgálata a Matolcsy György MNB-elnöksége idején létrehozott, hozzá közeli személyek által vezetett Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványra és az alapítvány vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt.-re irányult.

Az Optima mintegy 500 milliárd forintos vagyont kezelt, amelyet az ÁSZ szerint egy „lényegében átláthatatlan, a valós vagyon értékelését szinte ellehetetlenítő” struktúrán keresztül fektettek be. Azóta az is kiderült, hogy valójában 563 milliárd forint érintett a botrányban.

Kapcsolódó: Történt egy „kis” számítási hiba: Így tüntettek el még 63 milliárd forintot Matolcsyék

Matolcsy fia Kovács Petra fedőnéven irányította a birodalmat

A jelentések szerint az MNB-s alapítványok nem megfelelően kezelték a rájuk bízott hatalmas összegeket. Eközben a pénzből olyan cégek is részesültek, amelyek Matolcsy György nemrég távozott jegybankelnök fiának környezetéhez köthetők. Beszámoltunk róla, hogy Matolcsy Ádám Kovács Petra fedőnéven irányíthatta magántőkealapos birodalmát.

Az Állami Számvevőszék szerint az MNB alapítványának vagyonkezelő cége jelentős kockázatnak tette ki a rábízott vagyont, amikor több százmilliárd forintot fektetett két külföldi ingatlancégbe. Ezek értéke azóta jelentősen csökkent. Az egyik ügylet során az Optima-csoport ráadásul 60 milliárd forinttal a piaci ár felett vásárolta meg a részvényeket.

Az ÁSZ az ügyben feljelentést tett, valamint felvetette a jegybanki alapítvány vezetőinek felelősségét is. A döntést néhány óra leforgása alatt, egy súlyos szakmai hiányosságokat tartalmazó előterjesztés alapján hozták meg. A jegybank Varga Mihály vezetése alatt azonnal leváltotta az alapítvány és az Optima Zrt. vezetőségét.

Valódi Hírek