Nagy Márton intézkedése csak porhintés: egyes termékcsoportok még drágultak is az árrésstop idején.
Az első elemzések szerint a boltok egyelőre nem hárították át a vásárlókra az árrésstop miatti veszteségeiket. A vizsgált 2500-féle élelmiszer kevesebb mint 20 százaléka lett drágább a bevezetés óta, a termékek közel felének nem változott az ára – írta a nepszava.hu.
Az infláció elszabadult, a kormány lépni kényszerült: Nagy Márton már az árrésstop folytatásáról egyeztet
Beszámoltunk arról, hogy Orbán Viktor „árrésstopot” hirdetett harminc alapvető élelmiszerre március 17-től.
A kormányfő szerint minden olyan élelmiszer esetében, amelyek esetében az árrés „elszállt”, az árakat csökkenteni kell úgy, hogy
a fogyasztói ár maximum 10 százalékkal haladja meg a beszerzési árat,
és ezt ellenőrizik is.
Az árrésstop bevezetésekor szakmai és elemzői körökben általános vélemény volt, hogy a nagy kereskedelmi láncok a rendelkezés alá nem eső termékek esetében növelik majd az áraikat, és így próbálják majd ellensúlyozni a kormányzati döntés miatt kieső bevételeiket. A portál árösszehasonlítása szerint azonban
a boltok önkorlátozása erősebb, mint ahogyan arra az előzetes nyilatkozatok alapján számítani lehetett.
Így változtak az árak az elmúlt másfél hónapban
A portál az Árfigyelő oldalon közölt adatbázis alapján vetette össze a március 14-i, azaz az intézkedés bevezetése előtti és a múlt pénteki árakat. Az oldalra a Tesco, a Spar, a Penny, az Aldi, az Auchan és a Lidl tölti fel adatait, így ezeket vizsgálták. Valamivel kevesebb mint 2500 terméket vettek górcső alá.
Úgy számoltak, hogy
a 2447 vizsgált termékből 435-nek emelkedett az ára,
ez valamivel több mint 17 százalék. Összesen 6 olyan árucikket találtak, amely esetében 50 százaléknál nagyobb volt a drágítás mértéke.
Ezen belül megdöbbentő volt az egy kilós kiszerelésű citrom, amely 60 százalék fölötti mértékben drágult a feltüntetett cikkszám alapján. Ugyanígy rábukkantak egy 400 grammos Pick téliszalámira is, amely csaknem 50 százalékkal került többe április végén, mint március közepén. A portál szerint ezek az árváltozások inkább márciusi akciókkal magyarázhatóak, mintsem az árrésstop hatásával.
A termékek 46 százalékának nem változott az ára
A portál összesen 887 olyan cikket talált, amely olcsóbb lett. Ez a teljes állomány mintegy 36 százaléka. Ezen felül a többi 1125 terméknek, ami a teljes vizsgált portfólió
csaknem 46 százalékának az ára szinten maradt.
Így számításaink szerint a feltüntetett termékek több mint 82 százalékának az ára március közepe és április vége között csökkent, vagy nem változott.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) is úgy vélekedett, hogy az árrésstopban érintett élelmiszerek átlagos kosárértéke egyértelműen csökkent a rendelkezés bevezetése óta. Mivel az infláció letörése szerintük megindult, számítanak a rendelkezés május végi kivezetésére.
Választási hajrá lesz belőle?
A jövő évi országgyűlési választások előtt a kormány az infláció és az árak kérdését láthatóan központi ügyként kezeli.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a hétvégi Facebook-videójában arról beszélt, hogy kibővítenék az intézkedés alá vont termékek körét. Így már háztartási eszközökre, pipereárukra,
pelenkákra is vonatkozna az árrésstop.
(Nagy Márton/ Facebook)
Kapcsolódó:
Mi folyik itt? Gulyás Gergely újabb furcsa bejelentést tett az árrésstopról
Pánikban Nagy Márton: Máris reagáltak a kereskedők a csillagászati árakra