Hankó Balázs magyar-türk felsőoktatási együttműködésről szeretne megállapodni az Erasmus-ösztöndíjak kiváltásáért.
„Célunk, hogy kedden olyan együttműködési nyilatkozatot fogadjunk el, amely a felsőoktatásban megerősíti a közös képzéseket, közös innovációs kutatási pályázatokat, kutatási parkok építését határozza meg, a kultúrában pedig zenei, népművészeti, filmipari, valamint a nemzeti múzeumok, képtárak közötti kooperációt alapozza meg”
– jelentette ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter hétfőn a Hagyományok Házában tartott sajtótájékoztatón.
Európa helyett Kirgizisztánba és Üzbegisztánba mehetnek majd tanulni a magyar fiatalok
Kedden kezdődik az első alkalommal megszervezett Magyar–Türk Kulturális, Felsőoktatási és Innovációs csúcstalálkozó.
„Fontos, hogy a mi időkben kiálljunk nemzeti identitásunk mellett, amely kultúránkból gyökerezik, és oktatásunkból, tudományunkból visz tovább bennünket a jövőbe. Örömteli, hogy öt türk állam hét kiemelt delegációja érkezett a budapesti csúcsra, amelyen Azerbajdzsán, Kazahsztán, Kirgizisztán, Törökország és Üzbegisztán miniszterhelyettesi, a nemzetközi türk kulturális szervezet, a TURKSOY, valamint a Türk Államok Szervezete pedig főtitkári szinten képviselteti magát”
– örvendezett Hankó Balázs.
Hozzátette:
„különösen fontos, hogy olyan együttműködések legyenek, amelyek
a nemzeti identitást (sic!) erősítik.
A türk államokkal jelenleg 517 egyetemi együttműködés van folyamatban, ezeket szeretnénk tovább erősíteni. Célunk, hogy az a több mint 1600 diák, aki a türk államokból Magyarországon tanul, még inkább a műszaki, természettudományos, mérnöki, informatikai területen lenne jelen, és erősítené a magyar gazdaság és tudomány pozícióit a türk államokban a közös, illetve a dupla diplomás képzések segítségével”.
Megjegyzendő: kissé furcsa, hogy üzbégekkel és kazahokkal akarja a magyar nemzeti identitást erősíteni. Úgy tűnik, Hankó eddig nem említett nemzetállamokban “találta” meg a magyarság eredetét.
Az Óbudai Egyetemen már működik a kazah, kirgiz és üzbég együttműködés
Hankó Balázs szerint Magyarország gazdasági semlegességének erősítése az egyetemi, tudományos együttműködéseken múlik, hiszen egyszerre kell a nyugati és a keleti országokkal az oktatási és tudományos szálakat elmélyíteni. Felidézte, hogy tavaly olyan török–magyar innovációs pályázatot írtak ki, amelyen nyolcszoros volt a túljelentkezés, „azaz a két ország vállalatainak együttműködésében jelentős potenciál van”.
Megemlítette azt is, hogy az Óbudai Egyetemnek kazah, kirgiz és üzbég tudományos együttműködései vannak, üzbég egyetemi partnerével közös innovációs parkot épít. „A türk államok tudományos és innovációs potenciálja megsokszorozódott az elmúlt években, ezért is ösztönözzük a magyar és a türk államok közötti kutatási, innovációs együttműködéseket” – jelezte.
„Az erős kulturális kötelék az, amely jó alapot szolgáltat az egyetemeink közötti, az innovációs-kutatási, valamint gazdasági együttműködéseinkhez. A nyelvrokonság, a zenei és népművészeti hagyományok szoros kapcsolatot képeznek a türk államok és közöttünk, ezt szeretnénk most elmélyíteni”
– mondta Hankó Balázs.
Úgy tűnik, lemondott az Erasmus-ösztöndíjakról Hankó Balázs és az Orbán-kormány
Mint ismert, az Európai Bizottság 2022 decemberében úgy döntött, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott magyar egyetemek nem vehetnek részt az Erasmus+ és Horizont Európa programokban, mivel a kuratóriumok összeférhetetlenségi kockázatait nem kezelték megfelelően.
A magyar kormány 2024 decemberében törvénymódosítással próbálta orvosolni a helyzetet. Ugyanakkor az Európai Bizottság szerint ezek az intézkedések nem voltak elegendőek, így a korlátozások továbbra is érvényben maradtak.
Úgy tűnik, a kormány nem igazán töri magát, hogy az Erasmus-ösztöndíjak újra elérhetőek legyenek a magyar hallgatóknak. Ehelyett lehet, hogy a jövőben majd
a magyar diákok Azerbajdzsánba, Kazahsztánba, Kirgizisztánba és Üzbegisztánba mehetnek tanulni.
(MTI/Nyugati Fény)