Magyarország a világ egyik legboldogtalanabb nemzete. És a jövőtől sem remélünk sokkal többet.
Miközben a szomszédaink többsége – ha nem is önfeledten, de – alapvetően elégedetten éli a mindennapjait, addig Magyarországon 2025 elejére sikerült elérni, hogy a magyarok többsége boldogtalanabb, mint valaha.
Hat százaléknyi boldogság egy tönkretett országban
Az Ipsos friss nemzetközi felmérése szerint
a magyaroknak mindössze 6 százaléka mondja azt, hogy nagyon elégedett az életével.

Magyarország az utolsó helyen, vagyis itt a legboldogtalanabbak az emberek. Forrás: Ipsos
A felmérés eredményei lesújtóak. A magyaroknak csak 45 százaléka vallotta magát legalább valamennyire boldognak, 14 százalékuk pedig kifejezetten boldogtalannak érzi magát. Egy év alatt 3 százalékponttal nőtt az elégedetlenek aránya – és ezzel sikerült a második legrosszabb eredményt produkálni a boldogságmérés történetében.
Európában nálunk csak Törökország produkált szomorúbb adatokat – ők is csak 2021-ben. Eközben Lengyelországban 72, Németországban 64, Olaszországban 65 százalék vallja magát boldognak. Még a válságokkal sújtott országokban is stabilabb a lakosság lelkiállapota, mint itthon.
Tizennégy év, két százaléknyi javulás
A helyzet még siralmasabb, ha a hosszú távú trendeket nézzük: az elmúlt 14 évben. Vagyis négy egymást követő Orbán-kormány alatt – a magyar boldogságérzet összesen 2 (!) százalékpontot nőtt. Ez az eredmény önmagáért beszél.
A magyarok nemcsak a jelenüket látják sötéten, a jövőtől sem várnak sok jót: mindössze 35 százalék számít arra, hogy öt év múlva jobban fog élni. Ennél is borúlátóbbak csak a belgák, a franciák és a japánok. De ez sovány vigasz.
Ezzel szemben Kolumbiában vagy Indiában az emberek kétharmada derűsen tekint előre – ellentétben velünk, akiknek a java már rég leszámolt az optimizmussal.
A család az utolsó menedék
Ami még tartja a lelket a magyarokban, az a család.
A felmérés szerint leginkább a családi kapcsolatok, a gyerekek, a szeretet érzése és a párkapcsolat ad némi kapaszkodót ebben a mind jobban lecsúszó országban.

Fotó: pexels.com
De a boldogtalanság fő okai is egyértelműek: az anyagi kilátástalanság, a rossz testi egészség, az ország súlyos gazdasági helyzete, és csak ezek után következik a mentális jóllét vagy a lakhatási problémák.
Magyarország tehát továbbra is az elkeseredés, a kiábrándultság és a bizonytalanság országává vált. Egy olyan hellyé, ahol az emberek egyre kevésbé hisznek abban, hogy érdemes itt jövőt építeni.
2022-ben a harmadikak voltunk. Úgy tűnik, Orbánéknak nem sokat sikerült ezen javítani.
Kapcsolódó:
Ipsos: Magyarország a harmadik legboldogtalanabb ország a világon