Elege van Orbán zsarolásából az EU 27-ből 19 tagállamának, újabb eljárás indulhat.
Orbán kiverte a biztosítékot az EU-s tagállamok többségénél; még egy eljárás veheti kezdetét
Az Európai Unió (EU) 19 tagállamának kormánya hajlandó lenne hivatalosan is eljárást indítani az Orbán-kormánnyal szemben, mert szerintük fennáll a veszélye annak,
hogy Magyarország súlyosan megsérti az uniós alapelveket.
– írta a hvg.hu.
Hollandia, Belgium, Luxemburg, Franciaország, Németország, Írország, Svédország, Finnország, Dánia, Szlovénia, Ausztria, Csehország, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Lengyelország, Észtország, Lettország, és Litvánia. Ezek az országok további szigorú intézkedéseket kezdeményeznek a Magyarországgal szembeni, az Alapszerződés 7. cikk 1. bekezdése szerinti eljárás alapján.
Már csak három kormány támogatása kell, de más eljárás is indulhat
A végleges döntéshez viszont a tagállamok legalább négyötödének, vagyis 22 kormánynak a beleegyezése lenne szükséges. Egyúttal ajánlásokat is megfogalmazhatnak Orbán Viktornak. Az elmúlt napokban Németország is jelezte hajlandóságát,
ez a döntés pedig a még hezitáló országok egy része számára is elegendő lendületet adhat.
Kilenc kormány hozzájárulásával egy másik eljárás is indulhat Magyarországgal szemben, az előbbivel párhuzamosan. Ez a 7-es cikk 2. bekezdése alapján vagy az Európai Bizottság (EB) javaslatára indul meg, és szükséges hozzá az Európai Parlament (EP) egyetértése is.
Fico sem tudja megvédeni Orbánt
Annak megállapításához, hogy a tagállam súlyosan és tartósan megsérti az EU értékeit, a tagállamok egyhangú döntése kell. Ezt követően lehet a szerződések alkalmazásából származó egyes jogokat korlátozni, beleértve a tagállamot megillető szavazati jogokat is. Ehhez viszont minősített többségre van szükség.
A szlovák miniszterelnök, Orbán Viktor barátja korábban kijelentette, hogy soha nem járulna hozzá ahhoz, hogy Magyarországot (valójában az Orbán-kormányt – a szerk.) megbüntessék. Ez viszont Robert Fico egyetértése nélkül is megtörténhet, mivel az a döntés már nem igényel egyhangúságot.
Kapcsolódó: