Benjamin Netanjahu szerdán érkezhet Budapestre.
Olasz sajtóértesülések szerint
szerdán Budapestre látogat Benjamin Netanjahu
izraeli miniszterelnök, hogy Orbán Viktorral találkozzon – számolt be róla vasárnap Káncz Csaba a közösségi oldalán.
Az elemző azt is írta, hogy ekkor jelentheti be a magyar miniszterelnök:
hazánk is kilép a Nemzetköz Büntetőbíróságból.
Netanjahu ellen az Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatási parancsot adott ki a 2024 óta folyó vizsgálataik alapján. Netanjahut és volt védelmi miniszterét Yoav Gallantot háborús bűnökkel és emberiesség elleni bűncselekményekkel vádolják. Mindezt az Amnesty International is hasonlóan látta jelentésében.
Kapcsolódó: Baj van? Veszélyes bejelentést tett Magyarország nevében Szijjártó Péter
Informális elfogatóparancs
Bár erre nincsenek bizonyítékok és nem folyik bírósági eljárás sem, az izraeli miniszterelnöknek azzal a váddal kell szembenéznie, hogy Gáza lakosságát szándékosan kiéheztette, amikor nem engedte be a területre az élelmiszersegélyeket; ez háborús bűnnek minősül a Genfi Egyezmény szerint.
Hasonlóan komoly problémát vet fel a gázai lakosság kitelepítésének ötlete, amelyet Netanjahu azonban nem támogatott nyilvánosan: a kényszerkitelepítés gondolata a médiában Donald Trumptól merült fel, és csak az izraeli szélsőjobb állt mellé.
Antiszemitizmus motiválja a Netanjahu-ellenességet?
Netanjahu a vádakat azzal utasította vissza, hogy antiszemitizmusból fakadnak.
Mivel Izrael nem tagja az ICC-nek, egyébként éppen azért, mert a vonatkozó egyezmény aláírásakor a megszállt területek lakossága mozgatásának tilalmát nem tudták elfogadni, az ország nem kooperál a bírósággal.
Az ICC a formális letartóztatási parancsot nem adta ki Netanjahu ellen, így szabadon mozoghat az ICC tagországokban, így Magyarországon is.
Magyarországnak fontos Izrael
Magyarország és Izrael jó kapcsolatot ápolnak egymással; Netanjahu és Orbán viszonya is szívélyes, valamint Magyarország védelmi ipara izraeli technológián alapul. Az egyetlen kritikai pont, amely Magyarországot Izrael részéről éri, az a magyar kormány Soros-ellenes állandó kampánya: ez adott szemszögből nézve antiszemitizmust is tükrözhet.
(Káncz Csaba geopolitikai jegyzetei/Facebook)